Ceny paliw spadną. Analitycy wskazują kiedy to nastąpi

W tym tygodniu średnie ceny benzyny i diesla zmalały na stacjach o 5 gr na litrze, a autogazu o 4 gr. Co ważniejsze, jest potencjał do dalszych zniżek. Analitycy szacują je na 5-10 gr.

Publikacja: 22.05.2024 16:56

Ceny paliw spadna po długim weekendzie

Ceny paliw spadna po długim weekendzie

Foto: Bloomberg

Średnie tygodniowe ceny paliw w Polsce spadają - wynika z danych opublikowanych przez portal e-petrol.pl. I tak olej napędowy kosztuje 6,59 zł za litr, benzyna Pb95 już 6,57 zł, a autogaz 2,78 zł. Tym samym w ciągu tygodnia ceny dwóch pierwszych paliw spadły o 5 gr., a LPG o 4 gr.

Warto też zauważyć, że olej napędowy jest najtańszy od początku lutego, a benzyna od początku kwietnia. Największe powody do zadowolenia mogą mieć jednak użytkownicy aut z instalacją gazową. LPG jest obecnie najtańszy od końca sierpnia ubiegłego roku. A to nie koniec.

Czytaj więcej

Rosja cofnęła zakaz eksportu benzyn. Zaskakujące tłumaczenie

Jest potencjał do dalszych spadków cen paliw

- Przed zbliżającym się, kolejnym długim weekendem kierowcy powinni odczuć dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Analizując sytuację w hurcie największy potencjał do spadków widzę na benzynie — mówi Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. Jego zdaniem powinien też tanieć diesel. Zniżki analityk szacuje na 5-10 groszy. Jednocześnie zwraca uwagę, że różnice w cenach występujące pomiędzy poszczególnymi stacjami mogą sięgać nawet 20 gr i to w odniesieniu do obiektów znajdujących się w stosunkowo bliskiej odległości od siebie.

Czytaj więcej

Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna

- Ceny detaliczne paliw co do zasady spadają, bo z jednej strony na międzynarodowych rynkach na dość stabilnym poziomie utrzymują się notowania ropy i produktów ropopochodnych, a z drugiej silna złotówka względem dolara powoduje, że tanieje import - twierdzi Maziak. Zauważa, że Polska szczególnie dużo sprowadza LPG, co w obecnej sytuacji działa na korzyść kierowców tankujących to paliwo. Chodzi nie tylko o korzystny dla importerów kurs dolara, ale ciągle wysokie dostawy taniego produktu ze Wschodu. Sytuacja prawdopodobnie się zmieni dopiero pod koniec roku, gdy zacznie obowiązywać embargo na LPG sprowadzane z Rosji.

Paliwo najtaniej w woj. warmińsko-mazurskim

Z danych e-petrol.pl wynika, że obecnie średnie ceny trzech kluczowych paliw najniższe są w woj. warmińsko-mazurskim. Diesel kosztuje tam 6,47 zł za litr, benzyna Pb95 kosztuje 6,46 zł, a autogaz jedynie 2,65 zł. Na drugim biegunie jest woj. dolnośląskie w odniesieniu do oleju napędowego (kosztuje tam 6,64 zł), woj. kujawsko-pomorskie jeśli wziąć pod uwagę koszty zakupu benzyny Pb95 (6,69 zł) oraz woj. dolnośląskie i zachodniopomorskie w kategorii autogazu (2,84 zł).

Czytaj więcej

Ceny benzyn i diesla wzrosną. Skutki drogiej ropy dotarły do Polski

Dla kierowców wybierających się na dalsze wojaże interesujące są ceny poza granicami naszego kraju. I tak posiadacze aut na olej napędowy taniej niż w Polsce zatankują obecnie w Turcji (5,07 zł), Bułgarii (5,79 zł), Chorwacji (5,88 zł), na Litwie (6,17 zł), w Rumunii (6,18 zł), Słowenii (6,22 zł) oraz w Luksemburgu, Hiszpanii, Szwecji, Czechach i na Słowacji. Drożej jest za to m.in. w Niemczech (7,05 zł).

Znacznie mniej krajów niż Polska oferuję tańszą benzynę Pb95. Są wśród nich: Turcja (5,37 zł), Bułgaria (5,82 zł), Rumunia (6,21 zł), Chorwacja (6,34 zł), Słowenia (6,39 zł) i Litwa (6,57 zł). Drożej jest już m.in. w Czechach (6,84 zł), na Słowacji (7,05 zł) i w Niemczech (7,68 zł).

Paliwa
Kadrowa karuzela w grupie Orlen się rozkręca
Paliwa
Pekin gra rosyjskim gazem. Niezwykły warunek postawiony Gazpromowi
Paliwa
Litwini jeżdżą taniej niż Polacy, a na obu rynkach króluje Orlen
Paliwa
Mała rewolucja w energetyce Unii: rynek bez rosyjskich kopalin i atomu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Paliwa
Obawy o przyszłość grupy kapitałowej Orlen. Wyniki rozczarowały
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży