Naftowe starcie wagi ciężkiej. Łukoil pozwie Rosneft

Naftowe starcie wagi ciężkiej na rosyjskiej scenie paliwowej. Łukoil idzie do sądu przeciwko Rosneft.

Publikacja: 14.01.2019 13:02

Naftowe starcie wagi ciężkiej. Łukoil pozwie Rosneft

Foto: Bloomberg

– Mamy podstawy, by rozpatrywać to (spór-red) w komitecie antymonopolowym, a jeżeli nie tam, to w instytucjach sądowych. Aż do wygranej! – zapowiedział Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec koncernu paliwowego Łukoil dla gazety RBK. Miliarder przyznał, że jak na razie oba koncerny (Łukoil i Rosneft), nie mogą się porozumieć.

O co chodzi? W grudniu 2018 r na wniosek koncernu Baszneft (przejęty przez Rosneft trzy lat temu) oraz Baszneft-Polyus (firma wydobywa ropę z największego złoża lądowego Rosji Trebsa i Titowa – 25,1 proc. na tu Łukoil) urząd antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Łukoil.

Skarżący zarzucają koncernowi Alekpierowa, że cena załadunku ropy na należącym do Łukoilu terminalu Warandej jest za wysoka. Spór rozpoczął się, gdy Rosneft przejął Baszneft. Ten państwowy koncern kierowany przez Igora Sieczona bliskiego współpracownika Władimira Putina, rozrósł się z peryferyjnego przedsiębiorstwa do giganta dzięki nieczystym przejęciom konkurencji, przede wszystkim spółek i złóż Jukosu Michaiła Chodorkowskiego, aresztowanego przez Kreml i skazanego za domniemane niepłacenie podatków na ponad 10 lat koloni karnej.

Schemat w wypadku Baszneft i Jewtuszenkowa był podobny, choć Kreml już nie pozwolił sobie na proces i kolonię karną dla miliardera. Wystarczyły groźby i przetrzymanie w areszcie domowym, by Baszneft a z nim największe złoże Rosji dostało się firmie Sieczina. Kreml tłumaczył obywatelom, że Jewtuszenkow przejął Baszneft z naruszeniem prawa (wcześniej władze nakłaniały bogacza do inwestowania w tę firmę). I zapewnił, że zostanie sprywatyzowana w sposób przejrzysty i zgodnie z zasadami rynkowymi.

Jednak rząd szybko wycofał się z pomysłu przetargu, choć chętnych było wielu (m.in. Łukoil). Pakiet akcji koncernu Baszneft pozostający w rękach skarbu państwa (50,075 proc.) został w 2016 r kupiony przez Rosneft za 329,69 mld rubli (wtedy to ok. 3,82 mld dol.).

Łukoil od 2011 r wspólnie z Baszeft pracował na złoży Trebsa i Titowa. Wagit Alekpierow poinformował, że po przejęciu Baszneft przez Rosneft, ten ostatni zmniejszył inwestycje w złoże, co skutkowało niższym wydobyciem od wcześniej ustalonego. Spadła więc wielkość załadunku terminalu, a tym samym cena wzrosła.

Złoże im. Trebsa i Titowa leży w okręgu nienieckim na Syberii. Według rożnych ocen zalega w nich od 140 mln t do 200 mln t ropy. Czyli od 25 proc. do 40 proc. całego rocznego wydobycia Rosji.

Paliwa
Rafinerie Rosji produkują najmniej od 12 lat. Efekt skutecznych ataków dronów
Paliwa
Jest nowy doradca prezesa Orlenu. Kierował Lotosem i ostro krytykował fuzję z Orlenem
Paliwa
Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Paliwa
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Co powstanie na jej gruzach?
Paliwa
Orlen: obecny i były zarząd wymieniają ciosy