MOL Group podpisał kolejną umowę, tym razem z thyssenkrupp Industrial Solutions na produkcję polioli polieterowych i glikolu propylenowego. W jej ramach nabędzie m.in. licencje technologiczne, pakiet projektów procesowych i tzw. projekt Front-End Engineering Design. Umowa zawiera również wstępne porozumienie w sprawie dostawy i montażu odpowiednich instalacji. Wcześniej, bo w lipcu spółka podpisała umowy z Evonik i thyssenkrupp na produkcję tlenku propylenu.

Dzięki zawartym kontraktom MOL Group posiada już wszystkie licencje technologiczne oraz zabezpieczył zasoby inżynieryjne dla każdej jednostki produkcyjnej w ramach realizowanej inwestycji o nazwie Projekt Poliole. Jest to największe przedsięwzięcie inwestycyjne węgierskiego koncernu zaplanowane na lata 2017-2021.

Spółka informuje, że będzie kontynuować rozwój łańcucha wartości przemysłu petrochemicznego, podążając w kierunku półproduktów oraz specjalistycznych produktów chemicznych, w ramach swojej strategii opracowanej do 2030 r. W rezultacie chce stać się czołową grupą chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

Poliole polieterowe, które stanowią surowiec do produkcji pianki poliuretanowej, uznano za główny kierunek ekspansji MOL Group w branży petrochemicznej z uwagi na ich szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym. Dzięki tej inwestycji, koncern ma stać się jedynym zintegrowanym producentem polioli w Europie Środkowo-Wschodniej.

W maju MOL Group informował, że do 2030 r. chce wydać 4,5 mld USD na nowe instalacje petrochemiczne. Inwestycje miały dotyczyć przede wszystkim tzw. polioli opartych na tlenku propylenu. Obecnie MOL Group około 10 proc. produkcji petrochemicznej sprzedaje w Polsce. W przyszłości udział w naszym rynku zamierza zwiększyć.