Wiadomo kto dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów na Bałtyku

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii. Kluczowe umowy dla farm wiatrowych Bałtyk II i III zostały podpisane. Ta sama firma dostarczy także turbiny dla projektów PGE i duńskiego Ørsted.

Publikacja: 16.02.2024 08:12

Wiadomo kto dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów na Bałtyku

Foto: Bloomberg

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III (o łącznej mocy 1440 MW). Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 morskich turbin wiatrowych.

Turbiny zamówione do projektów Bałtyk II i Bałtyk III, to największe morskie turbiny wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa. Każda z nich będzie dysponowała mocą 14,4 MW.

– Finalizacja umów na ich produkcję

i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 roku. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża – mówi dr Michał Michalski, prezes Polenergii.

Czytaj więcej

Wiatraki Orlenu nie powstaną z polskiej stali

Podpisane umowy z Siemens Gamesa dotyczą zaprojektowania, dostawy, instalacji i uruchomienia 100 morskich turbin wiatrowych, a także ich konserwacji i serwisu gwarancyjnego. Umowa stanowi ostatni krok po podpisaniu przez obie strony umowy rezerwacyjnej na dostawę turbin w lutym 2022 r.

– Zawarcie ostatecznej umowy z dostawcą turbin dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowi kluczowy krok w rozwoju tych projektów. Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą jednymi z pierwszych na polskim morzu.

Ich uruchomienie będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewniając stabilną energię odnawialną na długie lata – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, Equinor i Polenergia realizują również projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie zlokalizowana około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. - Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych - informują obie firmy.

Ten sam dostawca podpisał już w 2023 r. umowę na dostawę 107 turbin wiatrowych dla morskiego projektu Baltica 2 realizowanego przez Ørsted i Grupę PGE.

OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju