W trakcie prac senackich do ustawy wprowadzono kilka poprawek, także te dotyczące tzw. cable poolingu, czyli możliwości włączenia do sieci kilku źródeł odnawialnych za pomocą jednego, dzielonego między te źródła przyłącza.
Współdzielenie sieci
Regulacja zakłada, że wytwórcy OZE, chętni o skorzystania z cable poolingu będą musieli zawrzeć między sobą stosowne porozumienie, w wyniku którego jeden z tych wytwórców wystąpi o warunki przyłączenia do sieci za pomocą jednego przyłącza wszystkich źródeł, objętych porozumieniem. Stanowisko rządu dla tych poprawek było pozytywne. - Poprawka o współdzieleniu sieci pozwoli na zwiększenie możliwości przyłączenia do sieci dodatkowych 5 GW zielonej energii. Dzięki temu mamy miliardowe oszczędności przy rozbudowie sieci – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. „Prawidłowe zapisy dotyczące cable poolingu pozwolą na szybkie wybudowanie w Polsce co najmniej 5 – 7 GW solarnych i wiatrowych źródeł energii bez konieczności oczekiwania przez inwestorów na decyzje przyłączeniowe, bez nadmiernego obciążania systemu elektroenergetycznego. W skali kraju może to dać nawet do 12 TWh taniej zielonej energii. Niektóre opracowania wskazują że potencjał w cable poolingu w Polsce jest znacznie większy, nawet na poziomie 25 GW nowych mocy” – czytamy w stanowisku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Czytaj więcej
Tym razem Orlen kupuje trzy projekty od EDP Renewables Polska o łącznej mocy 142 MW. Znajdują się one w miejscowościach Ujazd, Dobrzyca i Dominowo. Dzięki temu będzie miał już w OZE około 900 MW mocy.
Zmiany w sektorze biometanu
Nowelizacja ustawy o OZE implementuje do polskiego prawa rozwiązania dyrektywy RED II (o wspieraniu OZE) m.in. w obszarach ciepłownictwa i chłodnictwa czy gwarancje pochodzenia. Zawiera też rozwiązania dla morskich farm wiatrowych, biometanu, klastrów energii, wsparcia operacyjnego dla OZE, instalacji hybrydowych. Wprowadza definicję biometanu, rejestr wytwórców biogazu, likwiduje wsparcie dla biogazu w postaci świadectw pochodzenia, oraz ustanawia wsparcie operacyjne dla biometanu w postaci systemu feed-in-premium. Biometan zostaje dodany do katalogu paliw gazowych.
Definicja klastra energetycznego
Ustawa zmienia także definicję klastra energetycznego. Musi się on składać z przynajmniej jednej jednostki samorządu, a zakres działalności klastra rozszerza się o magazynowanie energii. Klastry będą mogły działać na obszarze jednego powiatu, pięciu sąsiadujących ze sobą gmin, i dodatkowo na obszarze jednego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Wprowadza się rejestr klastrów, projekt ustala także zasady współpracy i rozliczeń klastra z OSD.