Już teraz pojawia się wiele wątpliwości – choćby jak rozliczyć i sprawozdawać dany miesiąc. Część przepisów, jakie mają tu zastosowanie, została bowiem znowelizowana – i nowelizacja ta weszła w życie 1 stycznia 2023 r. – Co wywołuje wiele wątpliwości, które przepisy i jak należy stosować, a może dokładniej jak będą interpretowane przez zarządcę rozliczeń, prezesa URE oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska – wskazuje Łukasz Batory, adwokat, szef działu energetyki w Kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy sp.j.
Przypomina on, że wzory sprawozdań dla firm zostały opublikowane 5 stycznia i zawierają szereg błędów wymagających doprecyzowania lub zmiany. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpis na fundusz należy przelać do dziesiątego dnia roboczego każdego miesiąca. W styczniu przypada to na 16 stycznia. Sprawozdanie należy przesłać do 20 stycznia – wyjaśnia. Zdaniem naszego rozmówcy największym wyzwaniem będzie podanie właściwych danych, składających się na wyliczenie kwoty odpisu na fundusz.
PGE z szansą na pierwszą lokalizację dla nowych morskich farm wiatrowych
Jak wynika z decyzji Ministerstwa Infrastruktury, cztery firmy osiągnęły minimum kwalifikacyjne w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1. PGE Baltica otrzymała największą liczbę punktów. Nie oznacza to jednak, że już teraz otrzymało pozwolenie lokalizacyjne.
Firmy chcą zmian
Wątpliwości prawników znalazły już potwierdzenie w działaniach firm. Portugalski producent energii z OZE – EDP Renováveis (EDPR) – zapowiada bowiem „podjęcie kroków prawnych” przeciw polskim przepisom, właśnie tym nakładającym opłatę od tzw. zysków nadmiarowych.
– EDPR stoi na stanowisku, że zaproponowany mechanizm opłaty od tzw. zysków nadmiarowych nie jest zgodny z rozporządzeniem Rady UE, ponieważ pomija istnienie zabezpieczeń finansowych, które producenci mogli zastosować w celu ochrony swoich przepływów pieniężnych, długoterminowych przychodów i w celu wyeliminowania wpływu zmienności cen energii elektrycznej na wyniki spółki. W rezultacie firmy będą płacić tak, jakby czerpały korzyści z aktualnych cen rynkowych, podczas gdy tak nie jest – argumentuje firma.
W tym komentarzu dla „Rz” EDPR nie jest odosobnione. Robert Koński, wiceprezes innej firmy z branży OZE, Figene Capital, podkreśla, że aby takie firmy jak jego mogły i chciały rozpocząć budowę elektrowni wiatrowych, konieczne jest zwiększenie zyskowności z inwestycji OZE.