Rekord
Jak wynika z roboczych, publikowanych na bieżąco danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w środę między 18:00 a 19:00 farmy wiatrowe w Polsce pobiły rekord produkcji energii elektrycznej. Farmy, których moc na koniec listopada 2022 r. wynosiła 9 GW „wykręciły” o wspominanej godzinie 7,57 GWh. Stanowiło to blisko 32 proc. naszego zapotrzebowania na prąd na tę godzinę. Okresowo produkcja zbliżała się nawet do 7,6 GWh, jednak operator systemu przesyłowego jako rekord przyjmuje tę wartość, jaka notowana jest w godzinowych przedziałach czasowych. Poprzedni rekord padł w kwietniu ubiegłego roku. Między godziną 23:00 a 24:00 5 kwietnia ub. roku, energetyka wiatrowa wyprodukowała blisko 7,2 GWh.
Czytaj więcej
Operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ograniczyły w okresie świąteczno–noworocznym moc wytwarzania energii przez farmy wiatrowe. Dzięki wietrznej pogodzie produkują one za dużo energii względem krajowego zapotrzebowania. Przełożyło się to na jednodniowy rekord eksportu energii elektrycznej w Nowy Rok.
Wieczorem i w nocy z 4 na 5 stycznia br., mógł paść kolejny rekord. Jak wynikało z prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych między 0:00 a 1:00 5 stycznia wiatraki mogły być odpowiedzialne za produkcję ponad 7,8 GWh. Zgodnie z prognozami PSE, wysoka generacja energii prognozowana jest także na 5 stycznia.
Mimo dużej generacji energii elektrycznej z wiatru, operator nie wydał właścicielom farm polecenia o redukcji produkcji energii elektrycznej. W przeciwieństwie do Sylwestra i Nowego Roku, kiedy takie polecenia padły, zapotrzebowanie na prąd ponownie wzrosło, dlatego też operator systemu nie musiał awaryjnie eksportować nadmiaru energii, ani ograniczać produkcji z farm wiatrowych.
PSE, ogłasza oficjalnie takie rekord zwykle dzień po osiągnięciu takiego wyniku, kiedy wszystkie dane zostaną sprawdzone i skorygowane.