Biznes też musi dbać o klimat

Publikacja: 10.12.2019 17:42

Biznes też musi dbać o klimat

Foto: Business People Meeting Design Ideas Concept. business planning

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania problemów. Dlatego to na nich ciąży obowiązek ochrony środowiska – wynika z raportu „Klimat a prawa człowieka”.

– Prawo człowieka do czystego środowiska staje się prawem indywidualnym. To znaczy, że mamy prawo oczekiwać, że nasze rządy podejmą wszelkie możliwe działania, by uchronić nasze środowisko przed katastrofą i będę brały odpowiedzialność za środowisko – mówił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, podczas prezentacji raportu „Klimat a prawa człowieka”, przygotowanego przez Global Compact Network Poland (GCNP).
Raport pokazuje właśnie, że prawo do życia w czystym środowisku stało się jednym z podstawowych prawa człowieka, a do ochrony tego prawa potrzeba włączenia się nie tylko sektora publicznego, ale też prywatnego.
– Nie uda się osiągnąć równowagi między jakością życia, prawami człowieka a środowiskiem bez udziału biznesu, a w szczególności samoregulacji biznesowej – zaznaczył Kamil Wyszkowski, dyrektor w GCNP. – Bo przedsiębiorstwa są z jednej strony źródłem problemów, ale też mogą być narzędziem do ich rozwiązania – zaznaczył. To firmy mają największy wpływ na to, jak działają, jak wytwarzają swoje produkty i usługi, jak ich funkcjonowanie wpływa na czystość środowiska.
""

Kamil Wyszkowski. Fot./materiały prasowe

energia.rp.pl

Na świecie do inicjatywy Global Compact przyłączyło się ok. 10 tys. firm, głównie największe międzynarodowe korporacje. W tym gronie są też polscy przedsiębiorcy czy też spółki córki zagranicznych firm działające w Polsce. Przykładowo Santander Bank Polska zapowiedział, że nie będzie kredytował budowy elektrowni węglowych. Grupa Skanska zamierza do 2030 r. zmniejszyć o połowę, a do 2045 r. całkowicie wyeliminować emisję CO2 w swojej działalności, a T-Mobile Polska planuje, że do 2021 r. 100 proc. kupowanej energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.
Z kolei PKP Energetyka buduje bazę elektroenergetyczną dla rozwoju zeroemisyjnej kolei (opartej na energii słonecznej), dzięki czemu emisji CO2 ma się zmniejszyć o 1 mln ton do 2030 r. Agencje Rozwoju Przemysłu bada zaś rozwiązania, jak polskie lokomotywy spalinowe przestawić na napęd wodorowy.
Pozostało 100% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie