Aktualizacja: 18.09.2024 01:26 Publikacja: 15.01.2018 12:28
Pierwszy prąd z Morza Bałtyckiego zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku – wynika z deklaracji firm uczestniczących w morskiej energetyce wiatrowej. To oznacza, że przed branżą offshorową czas bardzo intensywnej pracy. Część ekspertów apeluje, by równolegle do rozwoju projektów i przygotowań do pierwszych prac budowalnych na morzu zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wszelkie bowiem wypadki podczas budowy mogą istotnie zaburzyć harmonogramy i zwiększyć koszty. Stawka w tym wyścigu jest wysoka - jeżeli szybko nie dorobimy się nowych źródeł wytwarzania energii elektrycznej, to Polska będzie borykała się z regularnym brakiem prądu w krajowym systemie.
Taka forma współpracy może przynieść wiele korzyści członkom lokalnych społeczności.
Komisja Europejska wszczęła w środę dwa postępowania dotyczące chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. Zbada, czy dwie powiązane z Chinami firmy biorące udział w przetargu w Rumunii korzystały z niedozwolonej pomocy publicznej.
Rachunki za prąd nie muszą być dużo wyższe nawet po likwidacji działań osłonowych. Wiele zależy od nas – konsumentów energii – oraz od tempa transformacji energetycznej.
Odnawialne źródła energii będą jednym z głównych tematów przyszłego roku. Branża liczy na inwestycyjne przyspieszenie. Na mapie Polski nie brakuje jednak firm, które systematycznie transformują się zmierzając systematycznie od węgla do energii z wiatru i słońca. Tauron przekroczył już 600 MW mocy zainstalowanej w OZE - taka ilość energii pokrywa roczne zapotrzebowanie na prąd miasta wielkości Wrocławia.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała, że ze zbiornika w Lubachowie, administrowanego przez Tauron, nastąpił "nieprognozowany zrzut wody", a Tauron miał o tym nie informować. Spółka odpiera zarzuty.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Agencja Rozwoju Przemysłu jako jedna z pierwszych spółek zdradza skalę – jak mówi – zaniedbań po poprzednikach. Znacząca ich część dotyczy sektora energetycznego, zwłaszcza projektów morskiej energetyki wiatrowej. Sprawy dotyczą niegospodarności.
Pierwsze wystąpienie Grzegorza Brauna w Parlamencie Europejskim zostało przerwane. Europoseł Konfederacji zabierał głos w trakcie debaty dotyczącej pomocy dla Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Ruszyła nowa Liga Mistrzów. Bayern Monachium rozbił 9:2 Dinamo Zagrzeb. Real Madryt zwycięstwo 3:1 nad Stuttgartem zapewnił sobie dopiero w końcówce.
Ukraiński pięściarz Ołeksandr Usyk został zatrzymany na lotnisku w Krakowie. Okoliczności są niejasne.
Sean „Diddy” Combs, znany kiedyś jako Puff Daddy, został aresztowany za „ściąganie haraczy, handel ludźmi w celach seksualnych i transport w celu prostytucji”. Chce się wykupić kaucją 50 mln dolarów. Prokuratorzy ostrzegają, że ucieknie.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Działania Putina wobec Ukrainy uwypuklają jeszcze jedną motywację rosyjskiego prezydenta do rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku: zwiększenie populacji Rosji poprzez wchłonięcie Ukraińców - pisze "Wall Street Journal".
Poparcie dla Rosji i sprzeciw wobec pomocy dla Ukrainy – to czołowy temat wyborów do parlamentów w landach na wschodzie Niemiec. W Brandenburgii nawet nośniejszy niż gdzie indziej.
Ursula von der Leyen przedstawiła skład nowej Komisji Europejskiej. Nasz region ma w niej wpływ na kwestie bezpieczeństwa i obrony, co pokazuje uznanie dla jego roli w dobie wojny w Ukrainie.
Kluby z Dolnego Śląska i Opolszczyzny przeżywają trudne chwile. W wielu miejscach zalane zostały obiekty, a samorządy i małe organizacje sportowe mogą sobie nie poradzić z usuwaniem zniszczeń.
Rozległe imperium biznesowe Elona Muska może wkrótce uczynić go pierwszym bilionerem na świecie. Sukces biznesowy Muska uczynił go jedną z najbardziej wpływowych — i kontrowersyjnych — osób na świecie.
- Mamy zapewnienia, że będzie wsparcie dla samorządów. Na to po prostu liczę. Wierzę w to, że po prostu tak się stanie. A jeżeli otrzymamy te środki na odbudowę i będą uproszczone procedury przetargowe, będziemy w stanie odbudować Kłodzko w ciągu pięciu lat – mówi nam Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.
Nie ma prądu, wody, nawet dróg, by pomoc dojechała – 14 gmin powiatu kłodzkiego, przez które przeszła powódź, jest w dramatycznej sytuacji. W sumie poszkodowanych – ponad setka.
Szabrownictwo nie jest oddzielnym przestępstwem, lecz postacią kradzieży. Za to popełniający je sprawca musi się liczyć nawet z karą do 10 lat więzienia.
Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.
Władze Wrocławia poinformowały w nocy o zagrożeniu zalaniem osiedli Marszowice 1 i Marszowice 2.
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział, że pękło obwałowanie zbiornika Mietków koło Wrocławia i konieczna jest szybka ewakuacja ludzi. Weryfikacja informacji wykazała, że chodzi o mniejszy zbiornik, którego przelanie nie byłoby tak niebezpieczne.
Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy wydatki syndyka na restrukturyzację banku mogą pochodzić z masy upadłości i zmniejszać szanse na zaspokojenie wierzycieli.
1200 wyjazdów typu incentive travel i ponad miliard złotych obrotów – to najkrótsze podsumowanie roku 2023 w działaniach 23 firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Organizatorów Incentive Travel (SOIT).
Jak tylko spłynie fala powodziowa, do autokomisów i na strony serwisów internetowych napłynie fala samochodów po zalaniu. Będą starannie odpicowane: wyczyszczone, z nową podsufitką, wymienionymi fotelami, nafaszerowane odświeżającymi powietrze zawieszkami, mającymi maskować zapach stęchlizny. W ofertach sprzedażowych nie będzie żadnej wzmianki o tym, co rzeczywiście się z nimi stało.
Powódź zniszczyła Ośrodek Rehabilitacji Jeży “Jerzy dla Jeży” w Kłodzku. Trwa zbiórka na jego odbudowę. Zwierzęta zostały wcześniej ewakuowane.
Amazon nakazał swoim pracownikom powrót do biura – praca stacjonarna przez pięć dni w tygodniu, kończąc popularną politykę pracy hybrydowej. Zmiana wejdzie w życie od stycznia 2025 roku, poinformował dyrektor generalny Amazon Andy Jassy w notatce do pracowników.
Podczas kolejnej konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Donald Tusk zapowiedział skierowanie do UOKIK wniosku o zbadanie skoku cen materiałów sanitarnych na zalanych terenach oraz wzrost pomocy dla ofiar powodzi z 1 do 2 mld złotych. Policja potwierdza śmierć 7 osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas