Taryfy w górę, ceny bez zmian
17 grudnia 2022 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy największego przedsiębiorstwa sektora gazowego, tj. sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) oraz operatora systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). W przypadku sprzedawcy gazu (PGNiG OD) taryfa ta będzie obowiązywała do 31 marca 2023 r. Taryfa przyjęta w grudniu 2021 r. na 2022 r. wynosiła dla odbiorców indywidulanych z grupy taryfowej „W” dla wykorzystujących gaz do ogrzewania i/lub podgrzewania posiłków wynosiła 20 zł/KWh (200,17 zł za MWh). Nowe taryfy na gaz na rok następny będą jednak rosnąć do poziomu 64,99 zł/KWh ( 649,9 zł/MWh). Ceny zaś zgodnie z ustawą o mrożeniu cen na gaz będą wynosić tyle samo ile, w roku poprzednim, a więc 200,17 zł za MWh. Taryfa na rok 2023 r. nie oznacza więc podwyżek cen gazu, ale wskazuje różnicę między mrożoną ceną, a tą ustaloną w taryfie.
„Różnica pomiędzy ceną maksymalną wynikającą z w/w ustawy, a zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfą na paliwo gazowe dla PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rozliczenia te nie będą miały wpływu na cenę za paliwo gazowe dla odbiorców objętych ochroną taryfową, która to cena maksymalnie wyniesie 200,17 zł/MWh” – podkreśla PGNiG OD.
Czytaj więcej
Mimo mrożenia cen energii elektrycznej, rachunki za prąd mogą wzrosnąć ok. 13 proc. rok do roku....
„Dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r., będącej jeszcze w procesie legislacyjnym, cena za gaz dla odbiorców uprawnionych do ochrony taryfowej w przyszłym roku nie wzrośnie. Z ochrony taryfowej mogą korzystać gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz szereg innych społecznie wrażliwych odbiorców.” – wyjaśnia zaś PGNiG Obrót Detaliczny.
Ustawa ta jest jeszcze na biuro prezydenta i czeka na podpis. Rozszerzona ochrona taryfowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2022 r.. W jej ramach PGNiG Obrót Detaliczny gwarantuje niższe ceny gazu ponad 7 mln gospodarstw domowych oraz przeszło 34 tysiącom podmiotów społecznie wrażliwych.