Drugi terminal LNG w Gdańsku zyskał finansowe wsparcie UE

Mający powstać za 4 lata drugi, tym razem pływający, terminal LNG w Gdańsku zyskał dofinansowanie z UE.

Publikacja: 09.12.2022 16:28

Drugi terminal LNG w Gdańsku zyskał finansowe wsparcie UE

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Decyzja Komisji Europejskiej, o przyznaniu operatorowi gazowemu, firmie Gaz-System, pomocy finansowej dla projektu LNG Gdańsk na działanie pod nazwą „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części LNG Gdańsk”, została zaakceptowana przez państwa członkowskie UE 7 grudnia 2022 r. Formalne przyjęcie decyzji nastąpi w najbliższych tygodniach.

Czytaj więcej

Po publikacji "Rz": Rząd zmniejszy jednak VAT na gaz? Jest zapowiedź PiS

Dofinansowanie przyznano w ramach uruchomionego w maju 2022 r. konkursu grantowego CEF Energy, a dotyczy instrumentu „Łącząc Europę”. Dofinansowanie obejmuje prace takie jak badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych - z pozwoleniem na budowę włącznie.

Projektowi LNG Gdańsk w marcu 2020 r. przyznany został status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest) w ramach korytarza priorytetowego „Gazowego połączenia międzysystemowego Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (‘NSI East Gas’). Projekt znajduje się również na liście gazowej infrastruktury krytycznej w ramach przedstawionego w tym roku przez Komisję Europejską planu szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia transformacji ekologicznej - REPowerUE.

Pływający terminal LNG w Gdańsku wraz z infrastrukturą gotową od odbioru surowca ma być gotowy w 2026 r. Przepustowość polskiego pływającego terminala ma wynosić od 6 do 12 mld m sześć.

LNG
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni