W czwartek na londyńskiej giełdzie ICE cena kontraktów terminowych na gaz z dostawą w styczniu po raz pierwszy od 13 października przekroczył 1707 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, przyspieszając tempo wzrostu do 9 procent w ujęciu dziennym.
Cena na rynku spotowym również wzrosła, a wartość kontraktu z dostawą „na następny dzień” - 1 grudnia - podskoczyła do prawie 1500 dol. (+4,7 proc.), wynika z danych giełdy EEX. Notowania gazu rosną w kontekście spadku produkcji energii elektrycznej z wiatru i ochłodzenia w Europie.
Czytaj więcej
Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy zamrażającej ceny gazu na poziomie z 2022 r. W projekcie zostały również umiejscowione zmiany związane z ułatwieniami procesu finansowania budowy morskich farm wiatrowych oraz prawa geologicznego i górniczego. Część przepisów implementuje tzw. kamienie milowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej WindEurope, generacja energii wiatrowej w regionie spadła w środę do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 6,3 proc. Dla porównania średnia w listopadzie wyniosła 18,9 proc. W niektóre dni miesiąca turbiny wiatrowe dostarczały około jednej czwartej europejskiego miksu energetycznego. Średnio w ciągu roku wiatr zaspokaja 15 proc. zapotrzebowania Unii na prąd.
W tym samym czasie do Europy dociera coraz chłodniejsze powietrze. Według woeurope.eu temperatury w czwartek i piątek mogą spaść poniżej zera w Mińsku i Warszawie; do zera w Kijowie i Kiszyniowie, a nieco powyżej zera w Wiedniu, Bernie i Belgradzie. Ochłodzenie w tych dniach przewidywane jest także w Berlinie, Paryżu i Wiedniu.