Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 03:22 Publikacja: 09.05.2022 21:00
Foto: Bloomberg
Firmy energetyczne nie zmieniają planów dotyczących wykorzystania gazu w transformacji energetycznej. Rada Ministrów przyjęła pod koniec marca założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. To odpowiedź na przyspieszający rozwój OZE w Polsce – znacznie szybszy, niż zakładano jeszcze rok czy dwa lata temu – a także na zmianę sytuacji rynkowej i geopolitycznej po ataku Rosji na Ukrainę. Rząd zalecał koncernom energetycznym, aby nie planowały już nowych bloków gazowych, z wyjątkiem tych już projektowanych lub jeszcze rozważanych, jak w Kozienicach czy Łagiszy. Zamiast większej liczby bloków gazowych rząd chciał nieco dłużej pozostać przy węglu. Jednak już na początku maja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa nieco korygowała to stanowisko. Wyjaśniała, że niezależnie od planu dłuższego spalania węgla przez bloki 200 MW (po ich wcześniejszej modernizacji) gaz nadal będzie niezbędny, a zmian w realizacji planów budowy elektrowni gazowych nie będzie. Minister wyjaśnia, że jeśli chodzi o gaz w zakresie transformacji, to ten proces oparty był na dywersyfikacji dostaw i odejściu od paliw z Rosji. Uwzględniał infrastrukturę, którą obecnie rozbudowujemy – niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie. Nie widzi ona konieczności zmian i zagrożeń w tym aspekcie i zakłada, że zaplanowane wcześniej bloki gazowe powstaną.
Rosja została zmuszona do zamknięcia części największej na świecie fabryki skroplonego gazu ziemnego w pobliżu arktycznego miasta Murmańsk. Pracownicy opuścili obiekt. Powodem jest brak klientów.
Austriacki koncern energetyczny OMV w trybie natychmiastowym rozwiązał długoterminowy kontrakt z Gazpromem. Powodem ma być łamanie umowy przez stronę rosyjską.
Bułgarskie władze oświadczyły, że zaprzestaną tranzytu rosyjskiego gazu rurociągiem Turecki Potok, bo Gazprom nie płaci za usługę. To efekt amerykańskich sankcji na Gazprombank. Rosjanie nie wiedzą jak teraz płacić za tranzyt.
Hurtowe ceny gazu w hubach surowcowych Holandii i Wielkiej Brytanii spadły w piątek w związku z prognozami łagodnej pogody i dużej podaży surowca na rynku. Dodatkowo na korzyść kupujących podziałała wymuszona sankcjami Białego Domu zmiana przez Kreml zasad płacenia za rosyjski gaz.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W 2022 r. Polska miała stracić prawie 900 mln dol. wskutek źle skonstruowanej umowy na odbiór gazu z terminalu LNG Calcasieu Pass w USA. Prawdopodobnie polscy negocjatorzy nie rozumieli zasad rządzących międzynarodowymi kontraktami - pisze portal "Wysokie Napięcie". Orlen zaprzecza tak stawianej tezie.
Biały Dom przygotowuje nałożenie „irańskich” sankcji na rosyjską ropę. To jeszcze bardziej utrudni rosyjski eksport surowca i obniży jego cenę.
Bułgarskie władze oświadczyły, że zaprzestaną tranzytu rosyjskiego gazu rurociągiem Turecki Potok, bo Gazprom nie płaci za usługę. To efekt amerykańskich sankcji na Gazprombank. Rosjanie nie wiedzą jak teraz płacić za tranzyt.
Rząd przyjął pakiet projektów ustaw, które zapobiegną zaburzeniom na rynku paliw wskutek zmian Nomenklatury Scalonej.
Cena kawy na międzynarodowych rynkach towarowych osiągnęła najwyższy poziom w historii. We wtorek 10 grudnia cena ziaren Arabica, które stanowią większość światowej produkcji, przekroczyła 3,44 dola. za funt (0,45 kg), co oznacza wzrost o ponad 80 proc. w tym roku.
Około 3,8 tys. firm z branży paliwowej będzie zmuszonych do aktualizacji swoich koncesji. Powód: zmiana klasyfikacji taryfowej oleju napędowego.
Koncern Saudi Aramco obniżył ceny ropy do poziomu najniższego od czasu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Obniżka dotyczy klientów z Azji i Europy. Ma związek ze słabym popytem, będącym skutkiem m.in. ekspansji samochodów elektrycznych w Chinach.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas