W czwartek, 14 października, zapasy w europejskich PMG (Podziemne Magazyny Gazu) spadły o 1363 GWh po tym, jak najwięksi odbiorcy – Niemcy, Francja, Austria i Czechy – zaczęli niemal jednocześnie zużywać gaz – wynika z danych Gas Infrastructure Europe (GIE).
Czytaj więcej
Polska chce, by Bruksela sprawdziła rosyjski Gazprom pod kątem ewentualnego nadużywania monopolis...
Słowacja „odpieczętowała” swoje magazyny 11 października, za Węgrami i Holandią, które jako pierwsze w minionym tygodniu zaczęły pompować gaz zgromadzony na sezon grzewczy.
Zimna pora roku, którą Europa spotkała z magazynami zapełnionymi o 15 proc. mniej niż przed rokiem, rozpoczęła się tydzień wcześniej niż zwykle: średnio 20 października rozpoczyna się korzystanie ze zgromadzonego gazu. W niektórych latach, np. w 2013 roku, PMG pozostały w trybie napełniania do pierwszych dni listopada, zauważa Interfax.
W tej sytuacji najbliżej kryzysu energetycznego są Niemcy - do wiosny 2022 r. gazu może im fizycznie nie wystarczyć, piszą analitycy Nordea: w niemieckich magazynach Gazpromu jest 16,9 mld m sześc. gazu, natomiast zużycie od październiku po marzec wynosi 17,5-20 mld m sześc.