W czwartek, 14 października, zapasy w europejskich PMG (Podziemne Magazyny Gazu) spadły o 1363 GWh po tym, jak najwięksi odbiorcy – Niemcy, Francja, Austria i Czechy – zaczęli niemal jednocześnie zużywać gaz – wynika z danych Gas Infrastructure Europe (GIE).
Czytaj więcej
Polska chce, by Bruksela sprawdziła rosyjski Gazprom pod kątem ewentualnego nadużywania monopolistycznej pozycji na europejskim rynku gazu. Rosjanie odpowiadają.
Słowacja „odpieczętowała” swoje magazyny 11 października, za Węgrami i Holandią, które jako pierwsze w minionym tygodniu zaczęły pompować gaz zgromadzony na sezon grzewczy.
Zimna pora roku, którą Europa spotkała z magazynami zapełnionymi o 15 proc. mniej niż przed rokiem, rozpoczęła się tydzień wcześniej niż zwykle: średnio 20 października rozpoczyna się korzystanie ze zgromadzonego gazu. W niektórych latach, np. w 2013 roku, PMG pozostały w trybie napełniania do pierwszych dni listopada, zauważa Interfax.
W tej sytuacji najbliżej kryzysu energetycznego są Niemcy - do wiosny 2022 r. gazu może im fizycznie nie wystarczyć, piszą analitycy Nordea: w niemieckich magazynach Gazpromu jest 16,9 mld m sześc. gazu, natomiast zużycie od październiku po marzec wynosi 17,5-20 mld m sześc.