MOL Group ogłosił cele finansowe i operacyjne na lata 2017-2021. To uszczegółowienie długookresowej strategii „MOL Group 2030 – Enter Tomorrow” opublikowanej w ubiegłym miesiącu.
Na rozwój segmentu petrochemicznego koncern w najbliższych pięciu latach zamierza przeznaczyć 1,9 mld USD. Pieniądze przeznaczy głównie na zwiększenie produkcji propylenu oraz produktów pochodnych. W związku z tym MOL Group zainwestuje ponad 500 mln USD w swoje instalacje do tzw. krakingu parowego znajdujące się na Węgrzech i Słowacji. Koncern planuje też wydatki na poliole, wytwarzane na bazie tlenku propylenu, produkty stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, branży opakowaniowej oraz w produkcji mebli. Planowane są również inne inwestycje dotyczące możliwości wprowadzenia na rynek nowych produktów petrochemicznych.
W segmencie rafineryjnym MOL Group będzie kontynuował działania zmierzające do poprawy efektywności. W ich rezultacie EBITDA ma wzrosnąć o 500 mln USD. Spółka chce więcej ropy przerabiać na produkty petrochemiczne, a mniej na paliwa płynne. Aby poprawić elastyczność produkcji propylenu i smarów, spółka planuje zainwestować około 80-130 mln USD w swoje rafinerie na Węgrzech i Słowacji.
W obszarze detalicznej sprzedaży paliw, MOL Group nadal zamierza rozwijać sieć stacji paliw zarówno w sposób organiczny, jak i poprzez fuzje i przejęcia. Będzie też wprowadzał nowe usługi i produkty, opierając się na posiadanej sieci detalicznej i bazie liczącej 10 mln klientów.
W najbliższych pięciu latach MOL Group ponad 2 mld zł zamierza przeznaczyć na organiczne inwestycyjne w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Z tej kwoty 45 proc. ma być wydatkowane na projekty rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Pakistanie, Kazachstanie oraz na polu naftowym Baitugan w Rosji. Z kolei około 35 proc. zostanie przeznaczonych na poszukiwania, głównie w naszym regionie, Pakistanie oraz Norwegii. Celem jest co najmniej utrzymanie wydobycia ropy i gazu na obecnym poziomie.