Reklama
Rozwiń

Polska zwiększyła zakupy w Gazpromie

Niemcy, Francja i Polska najbardziej zwiększyły w pierwszym półroczu zakupy gazu w Rosji, podał prezes Gazpromu.

Publikacja: 01.07.2016 18:34

Polska zwiększyła zakupy w Gazpromie

Foto: Bloomberg

– W Europie własna produkcja nadal spada, podczas gdy zapotrzebowanie na gaz wzrasta. W 2015 r. Gazprom wyeksportował do Europy 159,4 mld m3 gazu, co daje 8 proc. wzrostu w stosunku do zeszłego roku – mówił podczas czwartkowego WZA Gazpromu prezes Aleksiej Miller.

Jego zdaniem „ten optymistyczny trend” powtórzy się również w roku 2016. Wstępne dane wskazują, że eksport gazu przez Gazprom wzrósł o 14,2 proc. (10,6 mld m3) w pierwszej połowie 2016 r. W szczególności, eksport wzrósł do Niemiec (o 1,5 mld m3), Francji (1,4 mld m3) oraz Polski (1,3 mld m3).

Te dane kłócą się z deklaracjami strony polskiej o większym różnicowaniu zakupów i ograniczaniu importu z Rosji. Przypomnijmy, że PGNiG pozwał Gazprom przez sztokholmski arbitraż, m.in z powodu zawyżania cen.

Tymczasem Gazprom prognozuje wzrost zapotrzebowania na gaz w Europie o minimum 100 mld m3 rocznie do 2025 r. i o 150 mld m3 rocznie do 2035 r.

– Wyniki za miniony ro potwierdziły dominującą rolę gazu z gazociągu w porównaniu z LNG na rynku europejskim: średnia eksploatacja terminali LNG kształtowała się na poziomie 25 proc., podczas gdy wzrosło wykorzystanie Nord Stream, pomimo ograniczeń nałożonych przez odpowiednie władze. W 2015 r. Nord Stream został wykorzystany w 70 proc.. Dodatkowo, w zeszłym roku dostawy tylko do Niemiec przekroczyły całkowitą ilość LNG importowanego przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej – ogłosił prezes Gazpromu.

I dodał że koncern będzie inwestował nie tylko w gazociągi, ale też w terminal LNG pod St. Petersburgiem, który ma zbudować razem z Shell. Strony nie podają szczegółów, ale zdaniem Millera, do końca roku wszystko już będzie wiadome.

Gaz
Sytuacja jest rozpaczliwa. Gazprom nie może sprzedać potężnej partii gazu
Gaz
Rury Gazpromu nie dla Amerykanów. Niemcy postawią prawny szlaban
Gaz
Gaz w Europie potaniał o jedną piątą. To najwięcej od dwóch lat
Gaz
Bierz lub płacz, Gazpromie. Przegrany arbitraż Rosjan
Gaz
Zamknięcie cieśniny Ormuz spowodowałoby duży wzrost cen gazu
Gaz
Gaz w Europie potaniał. Rynek nie przejął się groźbami Iranu