Według najnowszego raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2015 roku polscy producenci byli w stanie zaspokoić zaledwie 16,7 proc. krajowej konsumpcji LPG, która generowana jest głównie przez rynek motoryzacyjny z 3 milionami aut zasilanych autogazem. Daje to Polsce drugą pozycję w Europie.
Gaz płynny jest też coraz częściej wykorzystywany w gospodarstwach domowych i w przemyśle. Aż 83,3 proc. polskiego popytu zaspakajane jest LPG sprowadzonym z zagranicy, przy czym ponad połowa importu (52,9 proc.) pochodzi z Rosji. Inne kraje, w których kupujemy gaz płynny, to Kazachstan, Białoruś i Litwa.
„Z uwagi na znaczenie dostaw z Rosji należy podkreślić, że wśród dostawców rosyjskich wzmacnia swoją pozycję i dominuje firma Novatek, która w roku 2015 dostarczyła 38,8 proc. całości produktu eksportowanego do Polski, podczas gdy rok wcześniej było to 37,6 proc” – napisali autorzy tegorocznego raportu
Zwiększający się z roku na rok import gazu Novatek do Polski to efekt wciąż rosnącej na polskim rynku popularności naturalnego LPG oraz jego szerokiej dostępności. Rosjanie (Novatek Polska z siedzibą w Krakowie), zainwestowali w Polsce w terminal przeładunkowy gazu płynnego pod Kielcami. Współpracuje też z wieloma tego typu obiektami na terenie kraju.
Novatek jest po Gazpromie drugim producentem gazu w Rosji. Dysponuje trzecimi pod względem wielkości na świecie zasobami gazu ziemnego. W 2015 r wydobyła 67,9 mld m3 gazu co stanowi 11 proc. całego rosyjskiego wydobycia. Zajmuje 6 miejsce na świecie wśród największych publicznych firm wydobywczych gazu ziemnego. Jej największymi udziałowcami jest prezes Leonid Michelson (najbogatszy Rosjanin 2015 r wg Forbesa), francuski Total i chiński CNPC. Wspólnie budją na półwyspie jamalskim największy w Rosji zakład skraplania gazu Jamał LNG. Będzie produkował 16,5 mln ton rocznie; pierwsza produkcja jest zapowiedziana na przyszły rok.