Umowa na budowę oraz eksploatację pola gazowego South Pars zostanie podpisana w poniedziałek w Teheranie. Total przejmie 50,1 proc. udziałów w przedsięwzięciu. Reszta udziałów ma należeć do chińskiego koncernu energetycznego CNPC (30 proc. udziałów) oraz irańskiego koncernu Petropars (19,9 proc. udziałów).

Wartość umowy szacowana jest na 5 mld dolarów – informuje BBC.

To największa umowa podpisana przez Iran z zagraniczna spółka od czasu zniesienie w 2016 roku międzynarodowych sankcji na ten kraj.

Francuski koncern chciał podpisać umowę już kilka miesięcy temu, ale postanowił się wstrzymać czekając czy administracja prezydenta Donalda Trumpa zechce przeforsować powrót sankcji. Takie zapowiedzi słychać było z Waszyngtonu przed i po wyborach. Nic jednak takiego nie nastąpiło i Total zdecydował się na podpisanie umowy. Przed nałożeniem sankcji w 2006 roku Total był jednym z największych inwestorów w Iranie.

Złoże South Pars znajduje się na wodach Zatoki Perskiej i należy do Iranu oraz Kataru. To największe naturalne złoże gazu na świecie. Szacuje się, że znajduje się tam 7 proc. światowych złóż gazu oraz 38 proc. irańskich zasobów tego surowca.

Okres rozwoju i eksploatacji tych złóż przewidziano na 20 lat i oczekuje się, że osiągnie zyskowność po upływie 10 lat.