Ajar Gavami dyrektor eksportowego terminalu w porcie Asaluyeh nad Zatoką Perską podał agencji Mehr News, że w od początku roku (w Iranie rozpoczął się 20 marca) port wysłał za granicę 51 gazowców z 41,7 mln m3 gazowego kondensatu wydobytego ze złoża Pars Południowy.
Tempo dostaw rośnie. Od czerwca do 21 lipca „ilość gazowego kondensatu wysłanego za granicę wzrosła o 48 proc. a liczba tankowców o 46 proc.”. Port może przyjmować tankowce o pojemności 300-320 tys. ton.
Wzrost eksportu z Południowego Parsu to pochodna wprowadzenia do eksploatacji dwóch nowych części złoża. Iran ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie, a największym złożem z udowodnionym poziomem zapasów jest właśnie Południowy Pars. Ma tam zalegać 14,2 bln m3 gazu i 18 mld baryłek gazowego kondensatu (2,86 mld ton). Jest to 7,5 proc. zapasów gazu na świecie i połowa – zasobów Iranu. Dla porównania zapasy kondensatu w posiadaniu Gazpromu to 1,1 mld ton.
Gazowy kondensat zwany też białą ropą to płynna mieszkanka węglowodanów, które oddzieliły się od gazu podczas prac w złożach ropy, kiedy ciśnienie i temperatura spadają pod wpływem wierceń. Substancja może być przeźroczysta lub delikatnie żółta do jasno brązowej. Jest wykorzystywana do produkcji paliw (benzyny wysokiej jakości, paliwo rakietowe, olej napędowy i spalinowy oraz plastiku.