Uruchomienie wydobycia z odwiertu Karmin-1 oraz rozbudowę pobliskiego Ośrodka Grupowego Jarocin, gdzie zdalnie obsługiwany jest proces wstępnego oczyszczania i osuszania gazu ziemnego, zrealizowano w ramach wspólnego projektu, w którym grupa PGNiG ma 51 proc., a grupa PKN Orlen 49 proc. udziałów.
„Obie firmy, za pośrednictwem dedykowanych działalności poszukiwawczo-wydobywczej spółek, razem wykonywały prace związane z wierceniem i zagospodarowaniem złoża oraz czuwały nad jakością i bezpieczeństwem” – poinformował w piątek płocki koncern.
PKN Orlen wyjaśnił, że złoże gazu ziemnego Karmin zostało odkryte w 2014 r. w wyniku prac poszukiwawczych realizowanych na koncesji „Jarocin-Grabina”, która znajduje się w granicach gminy Dobrzyca w woj. wielkopolskim. „Wydobywalne zasoby gazu ziemnego w złożu, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, oceniane są na 403 mln metrów sześc., co daje perspektywę pozyskiwania surowca przez 20 najbliższych lat” – podkreślił płocki koncern.
Jak dodał PKN Orlen, w ramach projektu prowadzonego z PGNiG, na terenie tzw. Strefy Przyodwiertowej Karmin (SP Karmin) powstały nowoczesne instalacje służące „do wstępnego oczyszczania i osuszania wydobytego gazu ziemnego”. „Obiekt jest zautomatyzowany, a procesy realizowane w SP Karmin będą obsługiwane zdalnie, z Ośrodka Grupowego Jarocin w miejscowości Wilcza. Tam właśnie trafiać będzie, przesyłany 13-kilometrowym rurociągiem, wydobyty ze złoża Karmin gaz” – podał płocki koncern.
PKN Orlen poinformował, że w Ośrodku Grupowym Jarocin wybudowano m.in. specjalną instalację, która dostosowuje parametry gazu ziemnego do wymaganych przez sieć dystrybucyjną. Surowiec kierowany będzie gazociągami DN125 i DN150 do Kopalni Gazu Ziemnego Radlin, a stamtąd do gazociągu przesyłowego DN500 relacji Radlin-Krobia.