W tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyda dużo mniej na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, niż pierwotnie szacowano.
– Budżet był określony na 1,7 mld zł, ale musieliśmy go zmniejszyć do 1,1 mld zł – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Tłumaczy, że zarząd musiał zweryfikować wartość inwestycji, gdyż zastał duży bałagan w planach. Dopiero po kilku miesiącach udało się je uporządkować, co oznacza, że nie ma możliwości wykonania wszystkich zakładanych na ten rok prac.
Jednym z obszarów, w który koncern będzie inwestował, są poszukiwania i wydobycie metanu z pokładów węgla. PGNiG i Państwowy Instytut Geologiczny przystąpiły właśnie do Międzynarodowego Centrum Doskonałości (MCD), które ma wspierać rozwój nowych metod odzyskiwania i wykorzystania metanu jako surowca energetycznego. To instytucja działająca pod patronatem ONZ, która ma wystartować w tym roku w Głównym Instytucie Górnictwa.
– Metan to cenne źródło energii, które w dużej części marnujemy przy eksploatacji kopalń węgla. Jego odzyskiwanie powinno być na znacznie wyższym poziomie – twierdzi Woźniak. Dodaje, że dzięki współpracy z MCD powinno dojść do rozwoju nowych technologii, zwiększenia efektywności odmetanowania kopalń, ale także komercyjnego pozyskiwania metanu z pokładów węgla.
Wkrótce PGNiG rozpocznie tzw. zabiegi szczelinowania hydraulicznego w odwiertach w pokładach węgla w Gilowicach na Górnym Śląsku. Dla spółki będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węgla. Niezbędnych nakładów jej kierownictwo nie podało. Jeśli testy powiodą się, spółka wykona w Gilowicach kolejne odwierty poszukiwawcze. Celem obecnych jest przede wszystkim zdobycie wiedzy i doświadczenia niezbędnych przy pozyskiwaniu metanu z jeszcze nieeksploatowanych złóż węgla.