Katar zbuduje największe zakłady LNG

Światowy lider eksportu gazu skroplonego na świecie zwiększy swoje moce produkcyjne o 43 procent. To dobra wiadomość dla Europy próbującej uwolnić się od dominacji rosyjskiego surowca.

Publikacja: 09.02.2021 13:01

Katar zbuduje największe zakłady LNG

Foto: The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

„Qatar Petroleum (QP) podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o realizacji projektu Eastern North Field (NFE), największego na świecie zakładu produkcji gazu skroplonego, który zwiększy moce produkcyjne LNG w Katarze z 77 mln ton rocznie do 110 mln ton rocznie” – czytamy w komunikacie państwowego koncernu z Kataru.

Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w czwartym kwartale 2025 r i wyniesie około 1,4 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Oprócz LNG, w ramach projektu będzie produkowany również kondensat – gaz płynny (LPG), etan, siarka i coraz bardziej pożądany na świecie hel – informuje spółka.

""

Transport LNG metanowcem/Bloomberg

energia.rp.pl

Podpisana umowa inżynieryjno-zakupowo-budowlana (tzw. kontrakt EPC) obejmuje budowę czterech linii produkcyjnych o wydajności 8 mln ton każda oraz obiektów z nimi związanych. Projekt NFE szacowany jest na 28,75 miliarda dolarów, co czyni go jedną z największych inwestycji w branży energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, zauważa QP.

Na tym jednak katarskie inwestycje gazowe się nie kończą. NFE stanowi pierwszą fazę ekspansji katarskiego LNG, podczas gdy druga faza – południowa część North Field, czyli NFS – zwiększy przepustowość ze 110 do 126 mln ton rocznie do 2027 roku. Projekt części południowej obejmuje budowę dwóch linii o przepustowości 8 mln ton rocznie oraz obiektów towarzyszących.

Koncern QP nadzoruje wszystkie części sektora naftowego Kataru, w tym poszukiwania, produkcję, rafinację, transport i magazynowanie surowca. Katar to wiodący na świecie producent LNG. W 2017 roku zniósł moratorium nałożone w 2005 roku na zagospodarowanie północnego pola gazowego, położonego na północny wschód od swojego wybrzeża. Jest to część wielkiego złoża South Pars, którego druga część jest zagospodarowywana przez Iran.

""

Magazyn gazu/Bloomberg

energia.rp.pl

W 2019 r Katar wyeksportował 107,1 mln ton LNG, co stanowiło 22,1 proc. światowego eksportu gazu skroplonego (dane raportu BP). Dominacji Katarczyków na tym polu zagraża jeden eksporter – Australia (104,7 mln ton). Oba kraje rywalizują na rynku Azji i Pacyfiku, gdzie Australia sprzedaje cały swój gaz.

Katar jest głównym dostawcą LNG do Europy. W 2019 r Stary Kontynent kupił w Katarze 32,2 mln ton LNG z ogółem importowanych przez europejskich klientów blisko 120 mln ton. Drugim dostawcą była Rosja (20,5 mln ton) szybko goniona przez USA (18,3 mln ton).

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą