Gazprom po raz piąty w ciągu roku zapożyczył się za granicą. W środę sprzedał 8-letnie euroobligacje (procentowanie 3,25-3,375 proc. rocznie) na 2 mld dolarów. 75 proc. emisji trafiło w ręce inwestorów zagranicznych – z USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i innych krajów europejskich. Koncern potrzebuje jednak więcej pieniędzy, by odrobić ubiegłoroczne straty i sprostać programowi inwestycyjnemu.
Koniunktura po temu jest, bowiem w minionym tygodniu, kiedy mrozy skuły Stary Kontynent, cena gazu sięgnęła blisko 300 dol./1000 m3. Do tego utrudniony jest dostęp do LNG, gdyż cały gaz skroplony trafia na rynki Azji Północno-Wschodniej. Tam cena osiągnęła już 1000 dol. za 1000 m3.
W tej sytuacji Rosjanie zaczęli działać niestandardowo. Nowa strategia Gazpromu, to przykręcenie kurka z gazem płynącym tranzytem przez Ukrainę i wykorzystanie surowca zgromadzonego w europejskich magazynach gazu, w których Gazprom jest udziałowcem lub właścicielem – pisze gazeta Kommiersant.
Ukraińskie magazyny gazu pod Lwowem/Bloomberg
W ciągu ostatnich 2 tygodni całkowity pobór gazu z magazynów w Europie zbliża się do rekordowego poziomu 1 mld m sześc. dziennie. Zgromadzonego gazu pozostało w podziemnych zbiornikach poniżej 59 procent.