Chodzi o Bilfinger SE, która według gazety Bild, zdecydowała się wypowiedzieć umowy z Nord Stream 2 w związku z obawami o sankcje USA, o których Biały Dom poinformował w zeszłym tygodniu. Bilfinger SE miał kilka kontraktów z Nord Stream 2 AG (inwestor gazociągu – spółka Gazpromu), w szczególności kontrakt na 15 mln euro na budowę systemów bezpieczeństwa gazociągu.
Wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na uczestnika Nord Stream 2, rosyjskiego układacza rurociągów Fortuna, który w grudniu pomógł wznowić budowę na wodach niemieckich. Wcześniej prace nie były prowadzone przez prawie rok – ze względu na groźbę sankcji. Stany Zjednoczone wprowadziły również restrykcje wobec właściciela układarki rur KBT-Rus, firmy Rustanker oraz statków Sierra i Maksim Gorki biorących udział w budowie.
We wtorek Gazprom po raz pierwszy ostrzegł inwestorów o możliwości zamrożenia projektu. Dzień wcześniej Niemcy zawiesiły pozwolenie na budowę rurociągu na swoich wodach terytorialnych z powodu skarg lokalnych ekologów. Sprawa jest w sądzie i do czasu wydania decyzji, pozwolenie zostało zawieszone.
Bloomberg
W 2019 roku administracja prezydenta USA Donalda Trumpa podjęła decyzję o zamrożeniu aktywów i ograniczeniu wydawania wiz, firmom uczestniczącym w projekcie Nord Stream 2. W grudniu ubiegłego roku Kongres USA uchwalił budżet obronny na 2021 r. Zawiera on zapisy dotyczące kar za ułatwienie sprzedaży, dzierżawy lub zaopatrzenia statków do układania rur zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, a także za ubezpieczenie statków uczestniczących w projekcie.