Wintershall i Gazprom odgrażają się UOKiK

Niemiecki partner Gazpromu nie wyklucza pójścia do sądu przeciwko UOKiK. Niemcy nie zgadzają się z karą nałożoną przez polski urząd, za wsparcie udzielone Gazpromowi.

Publikacja: 03.11.2020 08:29

Wintershall i Gazprom odgrażają się UOKiK

Foto: Workers fettle pipework welding as construction work continues at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Wintershall Dea zastrzega sobie prawo odwołania się od decyzji polskiego regulatora antymonopolowego UOKiK, informuje agencja TASS. Urząd nałożył na Gazprom i pięć współpracujących z nim europejskich firm karę za finansowy udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 i zażądał rozwiązania umowy partnerskiej

Wintershall Dea bezwarunkowo przejął wszelkie zobowiązania wynikające z umów finansowych z Nord Stream 2 AG (operator projektu Nord Stream 2 – należy do Gazpromu -red). Zastrzegamy sobie prawo odwołania się od decyzji polskiego organu antymonopolowego” – poinformowała spółka.

Rosjanie przypominają, że 7 października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w wyniku przeprowadzonego dochodzenia postawił Gazpromowi i jego europejskim partnerom – Engie, Uniper, Wintershall, OMV i Shell – zarzut zawierania szeregu umów o finansowaniu inwestycji bez zgody regulatora. W efekcie UOKiK nałożył na Gazprom karę o równowartości 7,6 mld dol. kary, a na europejskie koncerny 61 mln dol., Nakazał również zachodnim firmom wypowiedzenie w ciągu miesiąca kontraktów na sfinansowanie połowy kosztów gazociągu. Firmy mogą odwołać się od tej decyzji do sądu.

""

iStock

Foto: energia.rp.pl

Chociaż nie zgadzamy się z tą karą, nadal dyskutujemy o dalszych działaniach i decyzja jeszcze nie zapadła” – dowiedział się TASS u innego ukaranego – koncernu Shell.

Operator projektu – spółka Nord Stream 2 AG zapewnia, że gazociąg ma na celu wzmocnienie niezawodności dostaw gazu dla całego unijnego rynku energii i przyczyni się do „rozwoju bardziej płynnego, wzajemnie połączonego i konkurencyjnego rynku gazu w Europie.

Wcześniej austriacki OMV zapowiedział też, że odwoła się od decyzji UOKiK. Tak też zamierza postąpić Gazprom.

Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty
Gaz
Rosyjski gaz, ropa i atom znikną z Unii. Oto mapa drogowa REPowerEU
Gaz
Zakaz rosyjskiego gazu w Unii. Bruksela już wie, jak to zrobić
Gaz
Gazowy absurd z Białego Domu. Kto na tym najwięcej straci?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem