Energetyczny biznes łączy Żydów, Arabów i Amerykanów

Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA wypracowały wspólną strategię energetyczną. Będą współpracować w obszarach energii odnawialnej, wydobycia ropy i gazu oraz odsalania wody morskiej.

Publikacja: 04.10.2020 17:25

Energetyczny biznes łączy Żydów, Arabów i Amerykanów

Foto: A wind turbine stand on property/Bloomberg

„Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Państwo Izrael uznają znaczenie skupienia się na praktycznych krokach przynoszących wymierne rezultaty w sektorze energetycznym. Zgadzają się wspólnie promować ściślejszą koordynację w tej dziedzinie, w tym w obszarach energii odnawialnej, oszczędzania energii, wydobycia ropy i gazu, technologii odsalanie wody ”- głosi oświadczenie wydane po spotkaniu w Dubaju.

Ponadto ministrowie ds. energii trzech krajów postanowili wspólnie „szukać rozwiązań problemów energetycznych, przed którymi stoi naród palestyński, poprzez rozwój zasobów energetycznych, technologii i infrastruktury”.

""

Morska farma wiatrowa/Bloomberg

energia.rp.pl

W sierpniu Izrael i ZEA ogłosiły całkowitą normalizację stosunków. We wspólnym trójstronnym oświadczeniu ze Stanami Zjednoczonymi mówi się, że Izrael na mocy umowy ze ZEA tymczasowo odłoży decyzję o rozszerzeniu swojej suwerenności na terytorium na Zachodnim Brzegu rzeki Jordan.

Izrael ma kilka podmorskich złóż u swoich wybrzeży. M.in. złoża gazu Tamar i Dalit. Ich zasoby to odpowiednio: 238 mld m3 i 20 mld m3. Wydobycie prowadzi tam konsorcjum na czele z amerykańskim Noble Energy oraz izraelskim Delek Drilling. W składzie są też Isramco Negev 2, Dor Gas i Avner Oil Exploration.

Izrael ma jeszcze jedno wielkie podmorskie złoże gazu – Lewiatan z zasobami ocenianymi na 480 mld m3. Gazu z Lewiatana starczy Izraelowi na pełne zaopatrzenie przez 100 lat. Dlatego resztę swojego gazu Izrael może eksportować.

Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów