Ubezpieczyciele powiedzieli „nie” Nord Stream 2

Kolejna poważna przeszkoda na drodze do dokończenia gazociągu Gazpromu. Międzynarodowa grupa firm ubezpieczeniowych nie ubezpieczy statków, które miałyby dokończyć budowę. Z obawy przed amerykańskimi sankcjami.

Publikacja: 23.09.2020 18:08

Ubezpieczyciele powiedzieli „nie” Nord Stream 2

Foto: Pipeline/ Bloomberg

Międzynarodowa Grupa Klubów P&I odmówiła podpisania kontraktów na projekt Nord Stream 2 ze względu na ryzyko sankcji USA, poinformowała organizacja w komunikacie, cytowanym przez agencję Prime. „Przypomina się członkom Klubu, że statki prowadzące działalność niezgodną z prawem i / lub narażające Klub na naruszenie sankcji nie powinny podlegać ubezpieczeniu. W związku z bezpośrednim zagrożeniem sankcjami wobec ubezpieczycieli z tytułu amerykańskich przepisów CAATSA i PEESA, Klub nie będzie zapewniał ochrony ubezpieczeniowej działalności związanej z projektami budowy Nord Stream 2 i Turkish Stream(Turecki Potok-rd)” – podano w komunikacie.
CAATSA to ustawa o zwalczaniu przeciwników Ameryki poprzez sankcje. W lipcu Departament Stanu USA opublikował rekomendacje do ustawy i włączył do niej rosyjskie projekty gazociągowe Nord Stream 2 i drugą nitkę Tureckiego Potoku. Grozi to amerykańskimi restrykcjami firmom związanym z rosyjskimi rurociągami eksportowymi. Natomiast PEESA to Europejska ustawa o ochronie bezpieczeństwa energetycznego.
Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie z rosyjskiego wybrzeża przez Bałtyk do Niemiec. Da to Niemcom pozycję głównego gazowego hubu Europy, a Rosjanom – ponad połowę gazowego rynku Unii. Projekt realizuje spółka Nord Stream-2 AG z jedynym udziałowcem – Gazpromem. Partnerzy europejscy – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper i Wintershall – finansują projekt łącznie w połowie, czyli do 950 mln euro każdy. Finansowanie odbywa się w formie kredytów udzielanych Nord Stream-2 AG. Szczegółowe zarobki kredytowania oraz spłaty nie zostały podane do publicznej wiadomości.
Stany Zjednoczone aktywnie przeciwstawiają się projektowi, promując swój skroplony gaz ziemny w Unii. W grudniu 2019 r Biały Dom nałożył sankcje na Nord Stream 2, nakładając na firmy obowiązek natychmiastowego zaprzestania jego układania. Szwajcarski Allseas – główny światowy specjalista od układania podwodnych gazociągów, od razy wycofał się z projektu. Budowę miałyby dokończyć rosyjskie statki, które cumują w bazie logistycznej projektu na wyspie Rugia. Teraz USA ostrzegają, że wprowadzą kolejne sankcje wobec Nord Stream 2, co ma mieć związek z otruciem w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego