Arctic LNG – 2 to drugi tego typu projekt prywatnego gazowego koncernu Novatek (główny akcjonariusz i prezes to Leonid Michelson, Gazprom ma tu 19 proc. udziałów). Działa już zakład Jamal LNG (docelowo 17 mln ton rocznie) zbudowany za 26 mld dolarów.
Jamał LNG – 1/Bloomberg
Udziałowcami przedsięwzięcia realizowanego na Półwyspie Jamalskim, oprócz rosyjskiej firmy, są chińskie koncerny państwowe CNOOC i CNPC, francuski Total oraz konsorcjum japońskich firm Mitsui i Jogmec. Mają oni po 10 proc. projektu i zagwarantowany odbiór po 2 mln ton gazu rocznie.
Nowy projekt zakłada budowę trzech linii produkcyjnych po 6,6 mln ton LNG rocznie (19,8 mln t ). Będzie to więc największa fabryka LNG w Rosji. Wykonawcą jest brytyjski TechnipFMC, który w maju 2019 r podpisał kontrakt na inwestycję pod klucz.Uruchomienie pierwszej linii planowane jest na 2023 rok, drugiej i trzeciej – odpowiednio w 2024 i 2026 roku.
Cały projekt miał kosztować 21-22 mld dol., ale obecnie mówi się nieoficjalnie o 30 mld dol. Novatek do końca 2021 r. chce znaleźć zagranicznych współfinansujących. Jak dowiedziała się agencja Reuters, Rosjanie mogą otrzymać finansowanie od międzynarodowych banków i agencji kredytowych na łączną kwotę 9,5 mld dol. Wynika to z dokumentu francuskiej państwowej agencji kredytowej Bpifrance, która gotowa jest przeznaczyć na projekt 700 mln dol. Inni chętni to Chiński Bank Rozwoju – 5 mld dol, niemiecki Euler Hermes – 300 mln dol., Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej – 2,5 mld dol., włoski SACE – 1 mld dol. Ponadto wśród tych, którzy chcą sfinansować Arctic LNG-2, znajduje się nienazwany rosyjski bank, który może dostarczyć 1,5 mld dol.
Zbiorniki gazowe Novateku/Bloomberg