Kara jest finałem dochodzenia, które urząd rozpoczął w maju 2018 r. wobec Gazpromu oraz Engie (Francja), OMV (Austria), Royal Dutch Shell (Holandia), Uniper i Wintershall (Niemcy). Urząd podejrzewał, że zachodnie koncerny współfinansują dwie nowe nitki gazociągu północnego. A uniemożliwiała to już wcześniejsza decyzja UOKiK z lipca 2016 r.
UOKiK przedstawił 19 lipca 2016 r. swoje zarzuty wobec utworzeniu joint venture Gazpromu i zachodnich firm mającego na celu budowę Nord Stream-2. Strona polska podnosiła, że rozbudowa gazociągu bije w konkurencyjność rynku gazu, na którym Gazprom już ma pozycję dominującą (31 proc. rynku w 2015 r. – red).
Gazociąg miałby zostać powiększony do mocy przesyłowej 110 mld m3 gazu rocznie. To dwie trzecie tego co Gazprom w 2015 r. sprzedał na rynku europejskim. Nord Stream-2 praktycznie oznacza koniec tranzytu gazu w Rosji do Europy Zachodniej przez Ukrainę.
Szczegółowych zarzutów UOKiK nie upublicznił. Wiadomo, że urząd zasięgnął opinii tak importerów gazu działających na polskim rynku, jak i podmiotów handlujących tym surowcem.
Konsekwencją polskiej decyzji było to, że spółka Nord Stream-2 AG zarejestrowana w Szwajcarii ma jednego udziałowca – Gazprom. Zachodnie firmy nie mogą bezpośrednio finansować inwestycji szacowanej na 9,5 mld euro.