Rosyjski koncern pobił ośmioletni rekord wielkości wydobycia gazu. Nie wiadomo jednak, co zrobi z taką ilością surowca, bo sprzedaż spada Gazpromowi tak w kraju jak i za granicą.
W ciągu siedmiu miesięcy tego roku Gazprom wydobył 294,5 mld m3 gazu (+1.9 proc. r/r). „To maksymalny poziom wydobycia za dany okres od 2011 r” – podkreśla koncern w komunikacie. Dowiadujemy się z niego także, że popyt na gaz z Gazpromu w Rosji zmniejszył się o 1,4 proc. (o 2 mld m3) i to pomimo wzrostu w lipcu o 8,2 proc. Gazprom traci rynek krajowy od kilku lat i ma dziś mniej niż 70 proc. udziału. To pochodna rosnącej konkurencji ze strony Novateku, Rosneftu, Łukoilu i mniejszych firm, które oferują elastyczniejsze umowy i lepsze warunki dostaw.
Sam Gazprom nie walczy jednak o krajowy rynek, bowiem obowiązujące na nim regulowane ceny są kilkukrotnie niższe od tych, które płacą mu klienci zagraniczni. A jako eksportowy monopolista, konkurencji ze strony rodzimych koncernów na polu zagranicznym nie ma.
Jednak i tutaj siedem miesięcy 2019 r nie przynosi wzrostu sprzedaży, ale spadek. I to znaczny – o 4,8 proc. r/r. Eksport wyniósł 111,5 mld m3. Koncern wylicza, które kraje znacznie zwiększyły zakupy: Węgrzy o 58,4 proc., Czechy o 41,5 proc., Austria – o 30,6 proc., Słowacja o 28,1 proc., Holandia o 10 proc. i Francja o 3,5 proc. I choć procentowo wygląda to dobrze, to wszystkie wymienione kraje (z wyjątkiem Francji) kupują od Rosjan mniej gazu niż np. Polska.
Alexey Miller, chief executive officer of Gazprom PJSC/Bloomberg
prezes Aleksiej Miller jest wielkim optymistą. Ocenia, że w tym roku sprzeda za granicę między 198,6 mld m3 a 201 mld m3. To mało prawdopodobne. Nie wiadomo też, co Gazprom zrobi z nadwyżką gazu, której nie uda mu się sprzedać.
Spadek sprzedaży za granicą to efekt zmniejszenia zakupów przez największych klientów: Niemcy, Turcję, Włochy, Polskę, Wielką Brytanię oraz mniejszych odbiorców jak republiki nadbałtyckie, Grecję czy Białoruś. Tego jednak trzeba się domyślać, bo w komunikacie o tym, gdzie eksport spadł, nie ma ani słowa.
Reklama
Reklama
Tym niemniej prezes Aleksiej Miller jest wielkim optymistą. Ocenia, że w tym roku sprzeda za granicę między 198,6 mld m3 a 201 mld m3. To mało prawdopodobne. Nie wiadomo też, co Gazprom zrobi z nadwyżką gazu, której nie uda mu się sprzedać. Rosjanie liczą, że Ukraina wznowi zakupy, kuszą ceną niższą o 25 proc. Ale to także mało prawdopodobne, bowiem obecnie LNG na giełdach Europy jest tańszy od gazu rurociągowego.
W ciągu siedmiu miesięcy tego roku Gazprom wydobył 294,5 mld m3 gazu (+1.9 proc. r/r). „To maksymalny poziom wydobycia za dany okres od 2011 r” – podkreśla koncern w komunikacie. Dowiadujemy się z niego także, że popyt na gaz z Gazpromu w Rosji zmniejszył się o 1,4 proc. (o 2 mld m3) i to pomimo wzrostu w lipcu o 8,2 proc. Gazprom traci rynek krajowy od kilku lat i ma dziś mniej niż 70 proc. udziału. To pochodna rosnącej konkurencji ze strony Novateku, Rosneftu, Łukoilu i mniejszych firm, które oferują elastyczniejsze umowy i lepsze warunki dostaw.
Środowy handel gazem w Europie na koniec zakończył się spadkiem ceny surowca o blisko 7 procent do 451 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Unijne magazyny są pełne zgromadzone wcześniej surowca.
Skokowy wzrost opłat za tranzyt rosyjskiego gazu przez Bułgarię gazociągiem Turecki Potok znacznie podniesie cenę surowca dla największych lobbystów rosyjskich interesów w Europie - Węgier i Serbii. Straci też Gazprom.
Rosyjski reżim nie wyklucza dochodzenia odszkodowania za wysadzone gazociągi na dnie Bałtyku. Komizm sytuacji polega na tym, że są tropy wskazujące, iż to Rosjanie sami wysadzili Nord Stream i Nord Stream 2.
Rekompensata udzielona w ramach programu pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. nie podlega opodatkowaniu VAT.
Koncern zgromadził zapasy błękitnego paliwa na niemal maksymalnym możliwym do osiągnięcia poziomie. Podobna sytuacja ma miejsce we wszystkich krajach UE, które posiadają magazyny na ten surowiec.
Ceny energii znów mogą wzrosnąć tej zimy, zmuszając rządy do ponownego subsydiowania rachunków ludności – twierdzi szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Rosyjski koncern nie wypłaci dywidendy za 2022 r. W wyniku własnych destrukcyjnych działań firma straciła 45 proc. gazowego rynku. A to co zarobiła na sztucznie zawyżonych cenach, zabrał Kreml na rozpętaną wojnę. Drugie półroczne 2022 r. Gazprom zamknął stratą - pierwszą w historii.
Na Towarowej Giełdzie Energii ceny energii elektrycznej z dostawą na 2024 r. zaczynają rosnąć. Jednak uwagę przykuwa rosnące zainteresowanie energią na rynku spotowym.
Słaby popyt, zmiana strategii, nowy koncept – przyczyny wycofania z oferty modeli samochodów są różne. Tu znajdziesz wszystkie wycofane w najbliższym czasie z produkcji modele aut.
Cięcia produkcji ropy przez eksporterów grupy OPEC+ mogą zbliżyć się do 2 mln baryłek dziennie (bd) w I kw 2024 r. Z tego Rosja ma ograniczyć wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie, a Arabia Saudyjska utrzyma swoje dobrowolne ograniczenie na poziomie 1 mln bd. Po tych informacjach surowiec na świecie drożeje.
Jeśli Polska zamówi w przyszłym roku okręty podwodne najnowszej generacji KSS III, pierwsza jednostka mogłaby dotrzeć do bałtyckich baz naszej Marynarki za 6 lat – czyli przed 2030 rokiem – obiecują przedstawiciele Hanwha Ocean stoczniowo–technologicznej grupy z republiki Korei.
Biuro podróży Exim Tours świętowało w sobotę zamknięcie sezonu i 30 lat istnienia. Ten rok firma kończy z 18-procentowym wzrostem liczby klientów i 24-procentowym wzrostem przychodów.
Raport komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce uderza w Donalda Tuska i jego współpracowników, rekomendując by nie pełnili publicznych urzędów w kraju. Polskie państwo zostanie z tym raportem, podobnie jak z wnioskami komisji, która orzekła zamach w Smoleńsku.
Start-up Readmio opracował system AI i rozpoznawania mowy, który przekształca opowiadane przez rodziców historie w niezwykłe przedstawienia - technologia monitoruje bieżący fragment czytanej bajki i wzbogaca ją efektami dźwiękowymi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
Szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju rozpoczął się od decyzji, którą niektórzy nazywają początkiem „sprawiedliwości klimatycznej”. Najsilniejsze gospodarki świata zapłacą za szkody, które zmiany klimatu wyrządzają w krajach rozwijających. Ile? Na razie niewiele.
Na spotkaniu z uczniami w liceum w Krakowie marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) opowiedział się za obniżeniem wieku wyborczego w Polsce tak, by głosować można było od 16. roku życia. - To będzie sprawiedliwe w starzejącym się społeczeństwie - przekonywał.
Posiadanie wielu dzieci powinno stać się nowym sposobem życia dla wszystkich narodów w Rosji - powiedział prezydent Władimir Putin, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na posiedzeniu Światowej Rady Ludowej Rosji.
Złote algi w ubiegłym roku wywołały katastrofę w Odrze, teraz dotarły do Wisły – ustalił Greenpeace, który pobrał próbki i przekazał je do laboratorium UW. Rząd wiedział, ale milczał.
Jack Sweeney, student, który trafił na pierwsze strony gazet dzięki śledzeniu prywatnych odrzutowców miliarderów, trafił na listę „30 poniżej 30 lat" magazynu „Forbes” – listę najbardziej wpływowych osób poniżej 30 roku życia.
Nawet o 344 procent więcej za miejsce w samolocie musieli w listopadzie zapłacić pasażerowie, którzy rezerwowali przelot w jednym z internetowych biur podróży - twierdzi Ryanair. I oskarża pośredników o narzucanie drastycznych, a nawet „wymyślonych”, opłat.
Danuta Holecka, szefowa "Wiadomości" i jedna z głównych postaci TVP, podpisała już dokumenty dotyczące swojego odejścia. Holecka na rewelacje NaTemat odpowiada "bzdura", ale komentować nie chce.
Sklejenie prokonsumenckiego projektu zamrażającego ceny energii z ustawą wiatrakową wygląda na perfidną zagrywkę legislacyjną, która miała ułatwić przyjęcie „na boku” prawa na kilometr pachnącego lobbingiem. Jaką lekcję wyciągnąć z tego powinni Szymon Hołownia, Michał Szczerba i Donald Tusk?
Apel Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP do Ojca Świętego Franciszka o solidarność z opozycją demokratyczną i Polakami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki – w Dniu Bohaterów obchodzonym przez społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.
Trei Real Estate Poland otwiera w Lubinie swój kolejny park handlowy. To 37 Vendo Park w Polsce i trzeci w województwie dolnośląskim - po Jaworze i Świdnicy.
Opublikowane ostatnio brytyjskie rządowe zestawienie bieżących danych dot. handlu i inwestycji nie pozostawia wątpliwości, że w okresie od lipca 2022 do sierpnia br. wymiana handlowa między Polską i Wielką Brytanią osiągnęła pokaźne wartości i wzrosty.
Projekt BEKSIŃSKI.LIVE nieustannie się rozwija. Po trzech wyprzedanych multimedialnych spektaklach, właśnie ogłoszono kolejne wydarzenia: w Łodzi (10 lutego, ATLAS ARENA), Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA w Gdańsku/Sopocie) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW).
W przededniu jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży marketingu cyfrowego, Gali IAB MIXX Awards 2023, spotkaliśmy się z prezesem zarządu IAB Polska Włodzimierzem Schmidtem i przewodniczącym jury konkursu, dyrektorem marketingu LG Electronics Polska, Danielem Czokiem, aby omówić nie tylko nadchodzące wydarzenie, ale także przyszłość i obecny stan marketingu cyfrowego.