Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce. Gazowy koncern Novatek odsprzedał udziały w zakładach LNG koncernom z Japonii i Chin.

Publikacja: 22.07.2019 11:25

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Foto: Bloomberg

Japońskie konsorcjum Mitsui&Co i JOGMEC (Japan Arctic LNG oraz chińska państwowa korporacji ropy i gazu CNPC kupiły po 10 proc. udziałów w projekcie budowy Arctic LNG-2 – budowy drugich zakładów skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim, poinformował sprzedający i lider projektu – prywatny koncern gazowy Novatek.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie rozczarowani. Saudyjczycy rezygnują z inwestycji

Tym samym oceniany na ok. 30 mld dol. projekt (dane nieoficjalne, Rosjanie nie podają kosztu inwestycji) ma czworo zagranicznych udziałowców – francuski Total, japoński Mitsui&Co oraz chińskie CNOOC i CNPC mają po 10 proc. akcji. W zamian za wspólne finansowanie budowy, koncerny dostały długoletnie prawo zakupu po 2 mln ton LNG rocznie.

Arctic LNG-2 to drugi projekt Novateku – budowy zakładów skraplania gazu w Arktyce. Działa już zakład Jamal LNG (docelowo 17 mln ton rocznie) zbudowany za 26 mld dol. Nowy projekt zakłada budowę trzech linii produkcyjnych po 6,6 mln ton LNG rocznie (19,8 mln ton ). Pierwsza linia ma być gotowa w 2023 r. a całość w 2025 r. Wykonawcą jest brytyjski TechnipFMC, który w maju podpisał kontrakt na inwestycję pod klucz.

Będzie to największa fabryka LNG w Rosji. Wcześniej Novatek liczył też na arabskie zaangażowanie w projekt. Długie negocjacje z koncernem Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej skończyły się jednak niepowodzeniem. W maju Saudowie zerwali negocjacje.

Novatek informuje, że Arctic LNG-2 będzie korzystał ze złóż gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim ocenianych na 1,14 mld m3 gazu i 57 mln ton ciekłych węglowodorów. Spółka Arctic LNG-2 ma licencję na eksport gazu skroplonego.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt