Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Trzeci tydzień z rządu inwestorzy wyprzedają akcje Gazpromu. Koncern stracił na wartości 3,2 mld dol. Popyt na gaz w Europie też gwałtownie spada.

Publikacja: 22.02.2019 16:16

Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Foto: Bloomberg

W czwartek na moskiewskiej giełdzie papiery Gazpromu osiągnęły najniższą wycenę w tym roku. W ciągu ostatnich trzech tygodni gazowy gigant potaniał o 3,2 mld dol., policzył finanz.ru.

– Papiery Gazpromu handlują się gorzej od rynku, bo rośnie nacisk na Nord Stream-2 – ocenia Waim Krawczuk analityk IFK Solid.

W środę Komitet stałych przedstawicieli UE zatwierdził tekst poprawek do Dyrektywy gazowej. Wprowadzają one te same regulacje dla gazociągów morskich (czyli też Nord Stream-2), jakie dotąd obowiązują w wypadku lądowych systemów. M.in. jedna firma (w tym przypadku Gazprom) nie może być jednocześnie sprzedawcą i właścicielem gazociągu; po drugie dostęp do przesyłu muszą otrzymać podmioty trzecie.

O ile pierwszy warunek jest realny, bo Gazprom zawsze może utworzyć jakąś nową spółkę, to drugi jest niemożliwy do wykonania bez zmiany rosyjskiego prawa. Obecnie jedynie Gazprom może eksportować rosyjski gaz za granicę.

Czytaj także: Gazprom chce budować kolejną rurę

Jedynymi, którzy mogą wystąpić o wyłączenie inwestycji spod nowych regulacji są Niemcy – to rezultat zawartego w Brukseli kompromisu. Jednak i tak wyłączenie musi być uzgodnione z KE, która jest negatywnie nastawiona do inwestycji oraz z Komitetem złożonych w wszystkich członków Unii.

– Bez ich zgody Gazprom może wykorzystywać jedynie połowę mocy przesyłowej gazociągu. A to wydłuży czas zwrotu inwestycji (koszt to ok. 10 mld euro-red) oraz poderwie jej atrakcyjność dla inwestorów – oceniają analitycy firmy Aton.

Rosyjskiemu koncernowi nie sprzyja także pogoda i kryzys ekonomiczny u drugiego z najważniejszych klientów – Turcji. Dostawy do Europy w lutym zmniejszyły się o 8,3 proc. w ujęciu rocznym. Za cały miesiąc spadek dostaw może osiągnąć 12 proc. rok do roku.

Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów