„Podczas wierceń,na głębokości 17000 stóp (5,2 km) został odkryty gaz ziemny. Prace były częścią projektu wydobywczego Melehia na Pustyni Zachodniej” – informuje agencja Prime za egipskim portalem Masrawi.
Eni pracuje na egipskiej pustyni zgodnie z porozumieniem z połowy sierpnia, które z zachodnimi koncernami (w tym z włoskim) podpisało ministerstwo ropy Egiptu. Umowa przewiduje poszukiwanie i eksploatację złóż ropy i gazu na Pustyni Zachodniej. Wielkość inwestycji projektu przekroczy 139 mln dol..
Włosi mają już na swoim koncie odkrycie największego złoża gazu w Egipcie – Zohr na szelfie egipskim w 2015 r. Jego powierzchnia to 231 km kw a potencjalne zasoby ocenione zostały na 850 mld m3. W projekcie uczestniczą koncerny, które podpisały porozumienie o nazwie Shorouk. Egipska spółka-córka Eni – IEOC ma tu 50 proc. udziałow, rosyjski Rosneft – 30 proc., BP – 10 proc. i tyle samo egipski Mubadala Petroleum.
Eni jest najbardziej doświadczonym w egipskich poszukiwaniach koncernem. Włosi są obecni w krainie faraonów od 1954 r (koncern powstał rok wcześniej – w 1953 r). Eni wydobywa w Egipcie ok. 200 tys baryłek ekwiwalentu naftowego na dobę. Poprzez IEOC posiada 100 proc. w projekcie South West Meleiha. Obecnie wydobywa tam 55 tys baryłek ropy na dobę.