Reklama
Rozwiń

Dofinansujemy Baltic Pipe

Gaz-System dołoży 78,4 mln euro do inwestycji po stronie duńskiej.

Publikacja: 02.05.2018 10:48

Dofinansujemy Baltic Pipe

Foto: Adobe Stock

Budowa gazociągu Baltic Pipe, sztandarowego projektu dywersyfikacyjnego mającego pozwolić Polsce na import błękitnego paliwa ze złóż norweskich, będzie kosztowała 1,6 mld euro (ok. 6,8 mld zł). Gaz-System, polski operator systemu przesyłowego, jest odpowiedzialny za inwestycje warte 784 mln euro. W tych wydatkach uwzględniono budowę rurociągu podmorskiego pomiędzy Polską i Danią o długości 260–310 km i rozbudowę systemu gazowego na lądzie naszego kraju.

Z kolei duński Energinet ma odpowiadać za realizację trzech zadań o wartości 821 mln euro. Składa się na nie budowa gazociągu podmorskiego między Norwegią a Danią oraz w samej Danii rozbudowa lokalnego systemu gazowego i budowa tłoczni gazu TG Zealand. Co ciekawe, do ostatniej z tych inwestycji ma się dołożyć Gaz-System. Urząd Regulacji Energetyki wyraził niedawno zgodę, aby polska spółka wypłaciła na rzecz Energinetu kompensatę w wysokości 78,4 mln euro (331 mln zł). To najogólniej rzecz ujmując rezultat tego, że nasz kraj ma osiągnąć większe korzyści z funkcjonowania Baltic Pipe niż Dania.

Polska w latach 2022–2042 powinna m.in. zyskać ponad 2 mld euro z tytułu zakupu gazu po niższych cenach niż dzisiejsze. W tych obliczeniach prawdopodobnie porównano obecne koszty zakupu błękitnego paliwa w Rosji i Norwegii.
Dla porównania w omawianym okresie Dania ma zyskać na zakupach gazu tylko 130 mln euro. Jeszcze mniejsze korzyści osiągnie Szwecja, która pośrednio również może odbierać surowiec z Baltic Pipe.

Dla naszego kraju jeszcze większe korzyści – bo na poziomie ponad 2,3 mld euro –wyliczono z tytułu uniknięcia kosztów przerw w dostawach błękitnego paliwa, co miało miejsce w przeszłości, jeśli chodzi o relacje z Gazpromem. W stosunku do Danii i Szwecji takiego efektu nie policzono, gdyż oba kraje do tej pory nie odnotowały przerw w dostawach gazu i w przyszłości nie przewidują takiego ryzyka. Za to w Danii, po wybudowaniu Baltic Pipe, koszty transportu gazu mają spaść. W Polsce wzrosnąć, co wynika z faktu, że zwiększą się taryfy przesyłowe.

Gaz-System nie udzielił odpowiedzi na żadne nasze pytania dotyczące Baltic Pipe, w tym zwłaszcza w jaki sposób obliczono wartość kompensaty na rzecz Energinetu. Nie wiadomo też, kiedy ma ją uiścić i czy w zamian za przekazane pieniądze cokolwiek uzyska, np. udziały w TG Zealand, której budowę będzie współfinansował.

Termin oddania Baltic Pipe do użytku wyznaczono na 1 października 2022 r. Sama budowa ruszy w 2020 r. Wcześniej m.in. muszą być uzyskane niezbędne pozwolenia i zorganizowane finansowanie całej inwestycji. Przepustowość nowego połączenia wyniesie 10 mld m sześc. gazu rocznie. To dużo, zważywszy, że nasz kraj zużywa go ok. 17 mld. Dziś w ponad połowie popyt jest zaspokajany importem z Rosji. Na początku roku PGNiG zarezerwowało moce przesyłowe w Baltic Pipe. Na jakim poziomie – nie podano. Prawdopodobnie jest to 8,4 mld m sześc.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku