Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wykonywanie kolejnego odwiertu na złożu Rehman. Dzięki niemu spółka będzie mogła zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie w Pakistanie pozyskuje blisko 0,5 mln m sześc. surowca na dobę. Od połowy 2013 r. wydobyto go łącznie ponad 300 mln m sześc. Błękitne paliwo sprzedawane jest na lokalnym rynku. Prace wiertnicze prowadzi zależna firma Exalo Drilling na obszarze koncesji wydobywczej Kirthar w południowo-wschodniej części Pakistanu. Nowy odwiert, o nazwie Rehman-4, ma mieć długość około 2,87 km. Będzie to piąty odwiert po Hallel X1 oraz Rehman-1, Rehman-2 i Rehman-3.
– Naszym celem jest stałe zwiększanie produkcji gazu w Pakistanie i umacnianie pozycji na tamtejszym rynku. Obecnie eksploatujemy dwa złoża – Rehman i Rizq, ale widzimy realne szanse wykorzystania trzech kolejnych w ramach koncesji Kirthar – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że spółka analizuje także możliwości rozbudowy miejscowej infrastruktury kopalnianej. Ponadto koncern zabiega o przyznanie mu przez rząd pakistański statusu partnera strategicznego. W efekcie ma wzrosnąć pozycja PGNiG na rynku lokalnym m.in. dzięki możliwości skorzystania z prawa do koncesji w trybie bezprzetargowym.
PGNiG wydobywa w Pakistanie tzw. tight gas, czyli gaz ziemny ścieśniony w porach skalnych. Do wydobycia surowca stosuje metodę szczelinowania hydraulicznego. PGNiG posiada 70 proc. udziałów w koncesji Kirthar i jest jej operatorem. Pozostałe 30 proc. udziałów należy do Pakistan Petroleum Limited. Na terenie koncesji odkryto do tej pory dwa złoża gazu: Rehman i Rizq. Od 2015 r. na złożu Rehman działa stała kopalnia gazu. Jest to pierwsza tego typu instalacja PGNiG powstała poza granicami Polski.