Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z firmą Centrica LNG Company pięcioletni kontrakt na dostawy skroplonego gazu (LNG). Surowiec ma pochodzić z terminalu Sabine Pass w Luizjanie. Pierwszą dostawę zaplanowano na przyszły rok. Przewidziano transport łącznie dziewięciu ładunków do terminalu w Świnoujściu. Będą one realizowane na zasadzie tzw. reguły DES. Według niej koszt transportu i odpowiedzialność za ładunek spoczywa na dostawcy do chwili dostarczenia go do gazoportu wskazanego przez kupującego. Koszt i ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.
I to w zasadzie tyle konkretów na temat nowego kontraktu. PGNiG nie podało na jego temat tak kluczowych informacji, jak: cena LNG, wartość umowy, wolumen gazu, jaki ma do nas trafić, czy nawet terminy poszczególnych dostaw.
Spółka i politycy dużo mówili za to o roli, jaką będą odgrywać dostawy z USA. – Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, powiedział z kolei, że USA są strategicznym sojusznikiem Polski, a prowadzona przez nie polityka energetyczna jest racjonalna i przewidywalna. – Cena kontraktu jest tajemnicą handlową spółek, należy jednak podkreślić, że jest ona rynkowa i konkurencyjna, a prognozy, dotyczące wysokich kosztów i braku konkurencyjności amerykańskiego LNG względem gazu rosyjskiego w Europie nie sprawdziły się – twierdzi Tchórzewski.