Gotlandia podkłada nogę Gazpromowi

Samorząd szwedzkiej prowincji Gotlandia zamierza odmówić Gazpromowi wydzierżawienia swojego portu. Miała to być baza budowniczych Nord Stream 2.

Publikacja: 15.12.2016 18:00

Gotlandia podkłada nogę Gazpromowi

Foto: Bloomberg

Chodzi o port Slite.

– Odmówimy wydzierżawienia portu firmie Nord Stream 2 – przyznał Toni Gardelli z regionalnego komitetu technicznego Gotlandii, w rozmowie ze szwedzką agencją informacyjną TT.

Głosowanie w tej sprawie miało się odbyć dziś, ale na razie brak oficjalnego potwierdzenia. Jednak także władze sąsiedniego regionu Karlshamn wstrzymały się z decyzją o podpisaniu umowy z Rosjanami. Potwierdził to w szwedzkiej telewizji SVT szef lokalnej administracji Per Ula Mattson.

Wczoraj Sztokholm ogłosił, że rząd nie może odmówić Rosjanom, bo wszystko leży w gestii samorządów. Jednak jak podano w komunikacie, że dzierżawa przez Rosjan portów jest zagrożeniem dla szwedzkich wojenno-politycznych interesów.

Szwedzkie media podkreślają, że rozbudowa o dwie nitki gazociągu na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec oraz Tureckiego Potoku z Rosji do Turcji, całkowicie pozbawi Ukrainę statusu państwa tranzytowego gazu a wraz z tym wszystkich wpływów z tego tytułu.

Walka się zaostrza bo otwartymi przeciwnikami inwestycji jest Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia oraz Słowacja i Rumunia a nawet prorosyjskie władze Węgier. Kraje te w marcu 2016 r podpisały się pod listem protestacyjnym do KE. Urzędnicy komisji nie raz oświadczali, że projekt za 10,5 mld euro nie ma nic wspólnego z biznesem. Gdyby nie wsparcie Angeli Merkel, dawno już nie byłoby po nim śladu.

Decyzji negatywna polskiego UOKiK zablokowała powstanie spółki Gazpromu (50 proc.) z zachodnimi koncernami – Shell, OMV (Austria), Wintershall i Uniper z Niemiec oraz Engie z Francji. Oznacza to że Gazprom musi sam sfinansować budowę. Moskwa zapewnia, że „nie będzie z tym problemu”.

Chodzi o port Slite.

– Odmówimy wydzierżawienia portu firmie Nord Stream 2 – przyznał Toni Gardelli z regionalnego komitetu technicznego Gotlandii, w rozmowie ze szwedzką agencją informacyjną TT.

Pozostało 90% artykułu
Gaz
Niemcy transportują rosyjski gaz. Czy to pogwałcenie sankcji?
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Gaz
Rosyjski LNG musi zniknąć z UE. Polskie propozycje do 12. pakietu sankcji
Materiał partnera
Jak odpowiedzieć na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym
Gaz
Gaz w Europie tanieje po wieściach z Australii
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Gaz
Rosjanie kłócą się z Turkami o gazowy hub. Kluczowy projekt bliski klęski
Gaz
Hiszpania pokochała rosyjski LNG. Madryt nie chce się z nim rozstać