Gotlandia podkłada nogę Gazpromowi

Samorząd szwedzkiej prowincji Gotlandia zamierza odmówić Gazpromowi wydzierżawienia swojego portu. Miała to być baza budowniczych Nord Stream 2.

Publikacja: 15.12.2016 18:00

Gotlandia podkłada nogę Gazpromowi

Foto: Bloomberg

Chodzi o port Slite.

– Odmówimy wydzierżawienia portu firmie Nord Stream 2 – przyznał Toni Gardelli z regionalnego komitetu technicznego Gotlandii, w rozmowie ze szwedzką agencją informacyjną TT.

Głosowanie w tej sprawie miało się odbyć dziś, ale na razie brak oficjalnego potwierdzenia. Jednak także władze sąsiedniego regionu Karlshamn wstrzymały się z decyzją o podpisaniu umowy z Rosjanami. Potwierdził to w szwedzkiej telewizji SVT szef lokalnej administracji Per Ula Mattson.

Wczoraj Sztokholm ogłosił, że rząd nie może odmówić Rosjanom, bo wszystko leży w gestii samorządów. Jednak jak podano w komunikacie, że dzierżawa przez Rosjan portów jest zagrożeniem dla szwedzkich wojenno-politycznych interesów.

Szwedzkie media podkreślają, że rozbudowa o dwie nitki gazociągu na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec oraz Tureckiego Potoku z Rosji do Turcji, całkowicie pozbawi Ukrainę statusu państwa tranzytowego gazu a wraz z tym wszystkich wpływów z tego tytułu.

Walka się zaostrza bo otwartymi przeciwnikami inwestycji jest Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia oraz Słowacja i Rumunia a nawet prorosyjskie władze Węgier. Kraje te w marcu 2016 r podpisały się pod listem protestacyjnym do KE. Urzędnicy komisji nie raz oświadczali, że projekt za 10,5 mld euro nie ma nic wspólnego z biznesem. Gdyby nie wsparcie Angeli Merkel, dawno już nie byłoby po nim śladu.

Decyzji negatywna polskiego UOKiK zablokowała powstanie spółki Gazpromu (50 proc.) z zachodnimi koncernami – Shell, OMV (Austria), Wintershall i Uniper z Niemiec oraz Engie z Francji. Oznacza to że Gazprom musi sam sfinansować budowę. Moskwa zapewnia, że „nie będzie z tym problemu”.

Chodzi o port Slite.

– Odmówimy wydzierżawienia portu firmie Nord Stream 2 – przyznał Toni Gardelli z regionalnego komitetu technicznego Gotlandii, w rozmowie ze szwedzką agencją informacyjną TT.

Pozostało 90% artykułu
Gaz
Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Gaz
Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów