Niemcy na czele fanklubu Gazpromu

Największe unijne gospodarki stawiają na rosyjski gaz. Niemcy i Włochy znacznie zwiększyły jego zakupy.

Publikacja: 07.03.2016 21:00

Niemcy na czele fanklubu Gazpromu

Foto: Bloomberg

Rosyjski koncern podał, że w ciągu stycznia i lutego sprzedał do Unii Europejskiej 29,3 mln m sześc. gazu, z czego 7,8 mld m sześc. do Niemiec, 3,9 mld m sześc. do Włoch, 3,5 mld m sześc. do W. Brytanii i 1,5 mld m sześc. do Francji. W ciągu dwóch tygodni lutego zakupy niemieckie zwiększyły się o 31 proc. r./r., a włoskie o 70 proc.

– Europejscy konsumenci aktywnie kontynuują import rosyjskiego gazu. Wzrost dostaw rosyjskiego gazu na europejski rynek pokazuje stabilną dynamikę wzrostu. W ciągu dwóch tygodni lutego wzrost wyniósł 43,7 proc. r./r., a nasz największy klient zwiększył import o 31,4 proc. – ucieszył się prezes Aleksiej Miller.

W minionym roku, mimo lekkiej zimy, niemieckie koncerny zakupiły w Rosji rekordowo dużo gazu – 45,3 mld m sześc. Na drugim miejscu była Turcja (27,1 mld m sześc.), a na trzecim Włochy (24,4 mld m sześc.). Najwięksi unijni klienci to jeszcze W. Brytania, Francja i Polska. W porównaniu z zakupami sprzed dwóch lat Niemcy, Włosi, Francuzi oraz w mniejszej skali Węgrzy, Czesi i Austriacy zwiększyli zakupy w Rosji. Natomiast W. Brytania, Francja, Polska i Słowacja obniżyły import.

Po zachowaniu firm z tych krajów widać dobrze, kto jest zaangażowany we wspólne projekty inwestycyjne z Gazpromem, a tym samym prawdopodobnie kupuje u Rosjan najtaniej – to firmy niemieckie, włoskie i francuskie. Ostatnio także austriacki OMV, mocno lobbujący na rzecz Rosjan w Brukseli. Węgrzy wprawdzie deklarują zakupy, ale w rzeczywistości w 2015 r. zwiększyli je tylko o ok. 9 proc.

O tym, że cena rosyjskiego gazu ściśle zależy od polityki danego kraju, przekonują się właśnie Turcy. Gazprom w tym roku jednostronnie podniósł cenę swojego gazu dla tamtejszych firm i bez oficjalnego powiadomienia zmniejszył dostawy.

Na początku marca takie zachowanie Rosjan podała do publicznej wiadomości turecka firma Enerco 1 – duży odbiorca rosyjskiego surowca, który kupuje go więcej niż Polska – 10 mld m sześ. Bułgarska firma przesyłowa Bulgartransgaz, która dostarcza rosyjski gaz do Turcji, potwierdziła, że w lutym przesłała do Turcji o 40 proc. gazu mniej. Turcy zapowiedzieli pozew do międzynarodowego arbitrażu.

Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Gaz
Agent Stasi pracuje dla Amerykanów nad uruchomieniem gazociągu Gazpromu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń