Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. 485 mln dolarów. Po raz pierwszy od ośmiu lat.

Publikacja: 08.12.2015 20:28

Nadciąga rok strat Gazpromu

Foto: Bloomberg

Rentowność sprzedaży na rynku krajowym w 2016 r wyniesie minus 3,5 proc., a strata netto wyniesie 33,5 mld rubli (na dziś 485 mln dol.) – wyliczył naczelnik departamentu rynku rosyjskiego Witalij Chatkow podczas forum Gaz Rosji, podała agencja Interfaks. W tym roku rentowność Gazpromu na rynku rosyjskim wyniesie 0,9 proc.

Ostatni raz Gazprom był na minusie w ojczyźnie w 2008 r, gdy zaczął się globalny kryzys. Chatkow przyznał, że teraz sytuacja ma związek ze zwolnieniem indeksacji cen gazu w Rosji. Właściwie chodzi tu o „nową gazową pauzę”, która będzie mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę.

„W rzeczywistości podjęto decyzję o zamrożeniu cen gazu. Jest jasne, że to nie sprzyja rozwojowi rynku gazu i firm producenckich. Zwracam uwagę, że wpływa to na uprzemysłowienie kraju i jego rozwój – mówi naczelnik.

W tym roku za trzy kwartały Gazprom zaopatrzył 80 proc. rosyjskiego rynku gazu. Z tego ok. 20 proc. poszło na potrzeby ludności, 13,7 proc. – dla firm komunalnych, 32 proc. dla elektrowni a reszta dla pozostałych branż przemysłowych.

Kreml utrzymuje ceny krajowe gazu na poziomie poniżej opłacalności; do tego Gazprom coraz mocniej traci krajowych odbiorców na rzecz pozostałych producentów gazu. Oferują oni firmom lepsze warunki zakupu i elastyczniejsze terminy.

„Zgodnie z aktualną polityką taryfową Gazprom powinien rekompensować straty z dostaw gazu do oddalonych od centrów przemysłowych regiony Rosji kosztem wyższych dochodów z gazu sprzedawanego blisko miejsc wydobycia. Jednak rzeczywiście w tych zyskownych miejscach główne pozycje należą do niezależnych producentów” – cytuje raport Gazpromu z 2014 r gazeta RBK.

W 2014 r niezależni producenci (m.in. Novatek, Rosneft, Łukoil) zwiększyli udział w rynku rosyjskim o blisko 13 proc. i mają już blisko połowę (115,8 mld m3).

Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką