Wartość całej tej linii wraz ze stacjami energetycznymi przekracza 810 mln zł. PSE Operator zawnioskował o dofinansowanie na poziomie 255 mln zł.
Budowa mostu Polska-Litwa wymaga silnej rozbudowy sieci przesyłowej po polskiej stronie. Inaczej nie byłoby możliwe wykorzystanie pełnej przepustowości połączenia transgranicznego. PSE Operator jest tylko w połowie udziałowcem spółki Lit-Pol Link budującej połączenie Polska-Litwa. Drugą połowę udziałów ma Lietuvos Energija – firma będąca operatorem litewskiego systemu przesyłu.
Sprawy posunęły się naprzód również u naszych sąsiadów – Regionalny Departament Ochrony Środowiska w mieście Alytus, zatwierdził 4 stycznia raport z oceny oddziaływania na środowisko po stronie litewskiej.
Należy szacować, że wraz z rozbudową systemu energetycznego, uruchomienie pełnej mocy linii Polska-Litwa potrwa do 2020 r. Ten wspierany przez UE projekt ma znaczenie głównie polityczne. Jednak pod względem komercyjnym wiąże się również z budową elektrowni jądrowej na Litwie, w której udział wziąć może Polska Grupa Energetyczna.
Jeżeli PGE ostatecznie zdecyduje się na udział w tym przedsięwzięciu, musi przesłać dokumenty stronie litewskiej do końca marca 2011 r.