Orlen rozpoczyna wiercenia gazu łupkowego

Orlen Upstream, spółka zależna PKN Orlen, rozpoczyna dziś pierwszy, z odwiertów badawczych związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego

Publikacja: 24.10.2011 11:42

Orlen rozpoczyna wiercenia gazu łupkowego

Foto: Bloomberg

Pierwszy, z dwóch zaplanowanych na ten rok, odwiertów Orlen wykonuje w Syczynie na terenie gminy Wierzbica w powiecie chełmskim.

Wyniki badań sejsmicznych, prowadzonych w połowie roku w tym rejonie okazały się obiecujące. W związku z tym, PKN Orlen zdecydował się na odwierty. Planowana długość odcinków badawczych nieznacznie przekroczy 3 tysiące metrów. Jeśli wyniki tych badań okażą się obiecujące, w połowie 2012 roku będą wykonane kolejne odwierty.

Odwiert, który Orlen wykonuje w Syczynie, będzie 11. tego typu w Polsce, jego koszty szacuje się na 15 mln dol. Będzie miał 3 km głębokości, a prace potrwają 30 – 50 dni. Prace wiertnicze wykonuje czeska firma MND Drilling & Services. Analizy próbek potrwają kilka miesięcy i potem firma podejmie decyzje, czy kontynuować w tym miejscu prace.

Z końcem listopada, bezpośrednio po zakończeniu wiercenia na terenie Syczyna, załoga przeniesie się do gminy Niedźwiada.

Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Aż sześć znajduje się na terenie Lubelszczyzny. (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Na poszukiwanie gazu łupkowego w tym regionie wydano 26 koncesji. Pierwszy odwiert poszukiwawczy w miejscowości Krupe pod Krasnymstawem wykonała firma Exxon Mobil. Trwają badania dotyczące zasobności złoża na tym terenie.

Dotychczas o znalezieniu gazu łupkowego w swoich koncesjach poszukiwawczych informowały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz brytyjska firma 3legs Resources. PGNiG liczy na uruchomienie wydobycia komercyjnego w 2014 roku.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?