– Chcemy uczestniczyć w budowie nie jednej, lecz dwóch elektrowni jądrowych w naszym kraju – zapowiedział Paweł Skowroński, wiceprezes i p.o. prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Dodał, ze pierwsza siłownia ruszy po 2020 r. Jej koszt szacuje się na 35 – 55 mld zł. Wcześniej PGE zapowiadała, że pierwsza energia z atomu popłynie już w 2020 roku. Czy to oznacza, że inwestycja się opóźni?
– Zatwierdzona strategia grupy PGE na lata 2012 – 2035 potwierdziła zasadność rozwoju energetyki jądrowej, w obecnej i prognozowanej na dalsze lata sytuacji na rynku energetycznym. Zgodnie z tym dokumentem w 2025 roku pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, składająca się z dwóch lub trzech bloków, powinna osiągnąć pełną moc ok. 3000 MW. Żeby tak się jednak stało, prąd z pierwszego bloku musi popłynąć odpowiednio wcześniej, czyli przed rokiem 2025 – przekonuje Witold Drożdż, p.o. prezesa PGE Energia Jądrowa, spółki, która realizuje atomowy projekt.
Kolejna siłownia, o podobnej mocy, ruszy w 2029 r. Od roku 2035 PGE chce wytwarzać już 36 proc. energii elektrycznej z paliwa jądrowego.
Tymczasem spółce i polskiemu rządowi może być trudno przekonać do tych projektów mieszkańców gmin, na których terenie zamierza wstępnie wybudować taką elektrownię. Przeciwko inwestycji wypowiedzieli się już w referendum mieszkańcy miejscowości Gąski w gminie Mielno (woj. zachodniopomorskie). – Ministerstwo Gospodarki uwzględni wynik referendum w Gąskach w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej, traktując je jako ważny głos w debacie publicznej na ten temat – powiedziała Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej.
Z kolei prezes Drożdż zapewnia: – Wskazanie trzech potencjalnych lokalizacji, w tym tej położonej w gminie Mielno, nie jest tożsame z wyborem lokalizacji docelowej. Dlatego w żadnym wypadku nie można mówić, że PGE podjęła decyzję o lokalizacji bez prowadzenia dialogu ze społecznościami lokalnymi. Taka decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu szeregu badań i analiz na przełomie 2013 i 2014 roku.