Podczas trwającej miesiąc akcji mieszkańcy Górnego Śląska odpowiadali na pytania m.in. o ceny prądu, wysokość rachunków oraz sposób ich otrzymywania i opłacania. W ankiecie znalazło się też pytanie dotyczące zakupu tzw. produktów ekologicznych, czyli energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.
Niemal 60 proc. ankietowanych to mieszkańcy małych i średnich miast. Ponad 20 proc. to osoby z Katowic i Gliwic.
Spis przeprowadziła spółka Vattenfall Sales handlująca energią na Śląsku, która trafiła do Grupy Tauron w grudniu ubiegłego roku w wyniku przejęcia aktywów Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. W kwietniu firma zmieniła nazwę na Tauron Sprzedaż GZE. Po przejęciu Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego Tauron Polska Energia stał się liderem na polskim rynku sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Grupa posiada 5,3 mln klientów.
- Celem Grupy Tauron w związku z przejęciem spółek GZE, w tym Tauron Sprzedaż GZE, było nie tylko pozyskanie ponad miliona nowych klientów i poszerzenie obszaru działania Grupy, ale i wykorzystanie potencjału i know-how. Znajomość oczekiwań 100 tys. mieszkańców Śląska, którą mamy dzięki Pierwszemu Śląskiemu Spisowi Energetycznemu, jest dla nas bardzo cenna – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Ponad połowa ankietowanych (51 proc.) chce mieć gwarancję, że cena energii elektrycznej nie zmieni się przez dwa lub nawet trzy lata. 32 proc. respondentów chce otrzymywać rachunki za energię elektryczną na swój adres e-mail. Niewiele mniej, bo 28 proc., byłoby zadowolonych, gdyby przypominano im drogą elektroniczną o terminie płatności.