Ceny prądu i gazu w Polsce jedne z najwyższych w UE

Ceny energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych w Unii, jeśli uwzględnić parytet siły nabywczej

Publikacja: 25.05.2012 15:18

Ceny prądu i gazu w Polsce jedne z najwyższych w UE

Foto: Bloomberg

Średnia cena za 100 kWh energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniosła w Polsce 13,5 euro - wynika z przedstawionej w piątek analizy Eurostatu za drugą połowę ubiegłego roku. To mniej niż unijna średnia. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą naszych wynagrodzeń, prąd okazuje się znacznie droższy niż średnio w Unii Europejskiej.

Dla przeciętnego mieszkańca Unii cena za energię z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej to 18,4 tzw. PPS (to wirtualna waluta pomagająca porównywać ceny w różnych krajach). W Polsce aż 23,5.

Większe obciążenia Eurostat wyliczył tylko dla Niemiec, Cypru, Węgier i Słowacji. Na przeciwległym biegunie znalazła się Grecja (13,5 PPS), Francja (12,6) czy Finlandia (11,4). Także ceny gazu w stosunku do płac są w Polsce bardzo wysokie. Jak wyliczył Eurostat, ich poziom to 8,7 PPS, czyli więcej niż unijna średnia - 6,4. Drożej jest  tylko w sześciu krajach UE.

Czemu w Polsce energia jest tak droga? - Składa się na to kilka czynników - mówi Witold Szwagrun, dyrektor Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE). M.in. to, że wciąż produkcja energii opiera się na węglu, który jest dość drogim źródłem. Są też przerosty zatrudnienia w energetyce. Jak wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez Dom Maklerski PKO BP, polska energetyka bazuje na tzw. blokach220 MW, a to oznacza zatrudnienie rzędu 0,8 - 0,9 osoby na MW. Tymczasem nowoczesne, zautomatyzowane bloki wymagają 0,1 - 0,2 osoby na MW. Do tego dochodzą stosunkowo wysokie płace i w górnictwie i w energetyce czy kwestie ochrony środowiska.

Eksperci przewidują, że w kolejnych latach prąd w Polsce będzie coraz droższy. Wedle różnych analiz, już w 2016 r. ceny energii na rynku mają zrównać się z niemieckim. I to tylko przy założeniu wzrostu kosztów wynikających z ograniczonymi prawami do emisji CO2. Do tego dochodzą jeszcze konieczne inwestycje.

Nie pokuszę się o prognozę. Równie dobrze za kilka lat może okazać się, że np. gaz łupkowy wywróci wszystkie szacunki do góry nogami - zaznacza Szwagrun.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku