Sprawa rozpoczęła się w grudniu 2010 r., kiedy to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał pierwsze sygnały w sprawie możliwego nadużycia pozycji rynkowej przez PGNiG. Spółka ma 98 proc. udziału w rynku sprzedaży gazu ziemnego. Paliwo chciała od niej kupować spółka NowyGaz, a następnie dostarczać je konsumentom oraz przedsiębiorcom przyłączonym do sieci dystrybucyjnej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, należącej do PGNiG. Jednak monopolista odmawiał zawarcia umowy sprzedaży, tłumacząc to problemami formalnymi oraz technicznymi, m.in. dotyczącymi rozliczenia gazu, brakiem odpowiednich regulacji prawnych.
W trakcie postępowania prezes UOKiK skorzystała także z opinii regulatora rynku - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jej zdaniem, odmowa podpisania umowy nie miała obiektywnego uzasadnienia, lecz stanowiła przejaw nadużywania pozycji dominującej przez PGNiG. Brak zawarcia kontraktu uniemożliwił spółce NowyGaz wejście na rynek sprzedaży detalicznej gazu, a tym samym podjęcie konkurencji z PGNiG na tym szczeblu obrotu gazem.
- Skutki niedozwolonej praktyki odczuwalne były przez końcowych odbiorców gazu, w tym konsumentów, którzy w myśl obowiązujących przepisów powinni mieć swobodny wybór sprzedawcy gazu, a także jego zmian. Tymczasem mogli oni kupić paliwo jedynie w PGNiG. Obecność na rynku innych dostawców gazu skutkować mogła obniżką cen oraz lepszą jakością świadczonych usług – czytamy w komunikacie UOKiK.
Dlatego nałożona kara to ponad 60 mln zł. UOKiK podaje także, że okolicznością łagodzącą było zaprzestanie stosowania niedozwolonej praktyki – ostatecznie spółka NowyGaz podpisała umowę z PGNiG. Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
To druga decyzja dotycząca PGNiG wydana przez UOKiK w 2012 r. W kwietniu Prezes Urzędu stwierdziła nadużycie przez spółkę pozycji dominującej na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego.