Od 2011 r. do końca września tego roku 402 podmioty zmieniły sprzedawcę gazu ziemnego w Polsce – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki do których dotarła „Rz". To stosunkowo dużo jeśli wziąć pod uwagę, że do końca 2012 r. na taki ruch zdecydowało się 210 odbiorców błękitnego paliwa, a rok wcześniej tylko 4.
W ocenie Agnieszki Głośniewskiej, rzecznika prasowego URE, większa liczba zmian sprzedawcy to naturalny efekt liberalizacji rynku, dużej konkurencji oraz rosnącego handlu gazem na Towarowej Giełdzie Energii. Nie bez znaczenia jest też istotne uproszczenie procedur związanych z zawarciem przez każdego zainteresowanego umowy z nowym dostawcą.
– Patrząc na dynamikę zmian sprzedawcy gazu nie możemy zapominać, że kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce na rynku energii elektrycznej. Tymczasem w każdym miesiącu tego roku dostawcę prądu zmieniało już średnio 4 tys. odbiorców – twierdzi Głośniewska. Jak ocenia, w najbliższych kwartałach kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku gazu będzie miał handel realizowany na TGE. Dzięki niemu może pojawić się tańszy surowiec, na który na pewno będzie coraz więcej chętnych.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które dziś posiada około 95-proc. udział w hurtowym i detalicznym rynku gazu nad Wisłą prawdopodobnie straciło najwięcej klientów. Spółka jednak tym się na razie nie martwi. – PGNiG posiada obecnie około 6,7 mln klientów. 402 podmioty, które od 2011 r. do chwili obecnej dokonały zmiany sprzedawcy gazu na innego niż PGNiG, stanowią więc znikomą liczbę – informuje biuro prasowe firmy.
Jego przedstawiciele zauważają, że w tym samym okresie pozyskano zdecydowanie więcej nowych klientów, niż ich stracono. Wpływ na zmianę dostawców niewątpliwie ma i będzie miała postępująca liberalizacja rynku gazu oraz rosnąca konkurencja. Z tego powodu w grupie cały czas trwają prace nad tym, by oferta była jak najlepsza. – Gwarantujemy jako PGNiG stabilność dostaw i wolumenów oraz doświadczenie w zakresie dostarczania gazu. Jednocześnie wystąpimy z nową ofertą produktową – twierdzą w spółce.