Szansa na komercyjny gaz z węgla

Rezultaty uruchomionej przed tygodniem w Katowicach pilotażowej instalacji podziemnego zgazowania węgla dają nadzieję na zastosowanie tej technologii w przemyśle.

Publikacja: 03.04.2014 13:54

Szansa na komercyjny gaz z węgla

Foto: Bloomberg

– Udało nam się pozyskać 25–30 m

3

gazu na minutę. To bardzo dobry wynik. Jesteśmy też zadowoleni z parametrów uzyskanego surowca – tak pierwsze dni działania instalacji podsumował prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. Eksperyment odbywa się na terenie czynnej kopalni Wieczorek, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego, i pochłonie 30 mln zł.

Do badania wykorzystywane są tylko te pokłady węgla, których z powodów ekonomicznych lub bezpieczeństwa nie da się wydobywać. Prace nad zgazowaniem węgla na świecie trwają już od ponad wieku. – Technologia ta przeżywa renesans. Gdy już będzie sprawdzona, pozwoli nam lepiej wykorzystywać polski węgiel – przekonuje Dubiński.

Kiedy to się może stać? – Na to pytanie nie ma dziś jasnej odpowiedzi. Są takie zasoby węgla, które taniej jest zgazować pod ziemią, niż wydobywać. Ale dopiero prowadzony eksperyment pokaże nam, jakie będą koszty jego produkcji i po jakiej cenie będziemy mogli sprzedawać gaz – wyjaśnia Marek Pieszczek, dyrektor kopalni Wieczorek. Pilotaż potrwa trzy miesiące, choć na razie instalacja ma przestój z powodów technicznych.

Władze GIG zapewniają, że zgłaszają się już do nich kopalnie, które są zainteresowane zastosowaniem technologii na swoich terenach.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem