Cena w tej transakcji może wynieść ponad 13 miliardów dolarów, około 25 proc. powyżej obecnej wyceny rynkowej francuskiej spółki. W 2013 r. kapitalizacja Alstomu spadła o 20 proc.
Alstom zaprzeczył jakoby takie rozmowy miały miejsce, ale kurs akcji tej firmy na paryskiej giełdzie dzisiaj ostro poszedł w górę. Kapitalizacja Alstomu podskoczyła nawet o kilkanaście procent.
Immelt ma pieniądze na sfinansowanie ewentualnej transakcji. Na koniec 2013 r. General Electric miał w gotówce prawie 90 miliardów dolarów z czego 57 miliardów dolarów ulokowano na kontach poza Stanami Zjednoczonymi.
GE zmienia strategię i chce skoncentrować się na produkcji silników lotniczych, lokomotyw oraz urządzeń dla przemysłu, a ogranicza działalność w sektorze finansowym. Z kolei Alstom mający siedzibę na paryskim przedmieściu Levallois-Perret, sprzedaje część majątku by obniżyć koszty i zredukować zadłużenie.
Największym jego akcjonariuszem jest francuska spółka Bouygues (budownictwo, nieruchomości, telekomunikacja, media) kontrolująca prawie 30 proc. kapitału. Blisko 5 proc. udziałów ma Franklin Resources.