Spotkanie "Solidarności" i MSP w sprawie energetyki

Aktualna sytuacja w sektorze elektroenergetycznym była tematem środowego spotkania przedstawicieli ministerstwa skarbu, spółek energetycznych nadzorowanych przez MSP i związkowców z "Solidarności". Strony zapowiedziały kontynuację dialogu.

Publikacja: 28.01.2015 16:46

Spotkanie "Solidarności" i MSP w sprawie energetyki

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

PAP

"Omówiono aktualną sytuację w obszarze sektora elektroenergetycznego, w szczególności w kontekście sytuacji społecznej i bezpieczeństwa pracy oraz zachodzących zmian na rynku krajowym i europejskim. Dyskutowano o możliwości sprostania w przyszłości przez polskie grupy energetyczne wymogom biznesowym rynku energii" - podało ministerstwo skarbu w komunikacie.

Jak podkreślono, strony uznały za zasadne podjęcie starań utworzenia platformy wspólnego dialogu i przygotowania określonych standardów obowiązujących w sektorze elektroenergetycznym.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ministerstwa skarbu, spółek energetycznych będących w nadzorze Ministra Skarbu Państwa oraz przedstawiciele Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

"Strony rozmów podkreślają, że dialog społeczny w sektorze elektroenergetycznym powinien być prowadzony w sposób konstruktywny ze zrozumieniem każdej ze stron i opowiadają się za jego kontynuowaniem" - podano w komunikacie.

Ministerstwo skarbu finalizuje prace nad koncepcją konsolidacji polskiej energetyki, ma ona zostać przedstawiona do końca miesiąca.

"Silna elektroenergetyka to też jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy. Zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał. To w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju jest rzeczą nie do przecenienia" - powiedział PAP minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

"Wstępne analizy pokazują, że potrzebne jest wzmocnienie naszego sektora elektroenergetycznego, aby mógł efektywnie zrealizować inwestycje, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce. Stworzenie silnej pozycji finansowej grup energetycznych jest kluczowe przy pozyskiwaniu finansowania dla programów inwestycyjnych" - dodał.

"Analizy dotyczące integracji sektora energetycznego rozpoczęliśmy pół roku temu i właśnie je sfinalizowaliśmy. Naszą propozycję integracji energetyki przedstawimy pozostałym akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu. Liczymy na ich akceptację. Ostateczne decyzje zostaną podjęte przez właściwe organy korporacyjne spółek. Pragnę podkreślić, że wszelkie decyzje zostaną podjęte przy poszanowaniu praw akcjonariuszy mniejszościowych" - zapewnił szef MSP.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?