TGE stawia na współpracę europejską

Jednym z kluczowych celów na 2016 r. jest aktywne uczestnictwo w integracji rynków energii na Starym Kontynencie.

Publikacja: 03.01.2016 20:00

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii

Foto: materiały prasowe

Towarowa Giełda Energii chce odgrywać coraz większą rolę w UE. Krokiem milowym w realizacji tego celu była podpisana pół roku temu umowa akcesyjna do tzw. Multi Regional Market Coupling Day Ahead Operations Agreement, która zapewnia współpracę dziesięciu giełd energii i 21 operatorów systemów przesyłowych na naszym kontynencie.

– Dzięki tej umowie TGE umożliwia m.in. handel prądem poprzez połączenia elektroenergetyczne pomiędzy Polską i Litwą oraz Polską i Szwecją – mówi Ireneusz Łazor, prezes TGE.

Zauważa, że dziś nie ma jeszcze możliwości handlu prądem na naszej zachodniej i południowej granicy, gdzie mamy znacznie większe zdolności przesyłowe. – Sądzimy, że niebawem się to zmieni. Będzie to wyzwanie dla całego rynku, ale zwłaszcza dla wytwarzania – twierdzi Łazor.

Dzięki integracji z kolejnymi państwami zwiększy się nasze bezpieczeństwo energetyczne i dojdzie do wyrównywania cen energii w regionie.

W najbliższych miesiącach prezes TGE chce doprowadzić do wzrostu notowań kontraktów futures na energię elektryczną, które zadebiutowały na początku listopada 2015 r. Dziś obrót nimi jest symboliczny. Giełda prowadzi już rozmowy z potencjalnymi animatorami, którzy wesprą notowania futures na prąd. Pierwszy powinien rozpocząć działalność na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Na 12 stycznia TGE wyznaczyła termin debiutu kontraktów forward na zielone certyfikaty. – Kontrakty terminowe na OZE pozwolą na rynkowe określenie ceny praw majątkowych dla OZE w okresach przyszłych oraz pozwolą uczestnikom rynku na zabezpieczenie ceny i realizacji dostawy praw majątkowych w okresach przyszłych – mówi Łazor.

W 2016 r. TGE będzie kontynuować prace nad wdrożeniem nowego systemu IT. Z obowiązującego dziś harmonogramu wynika, że ostatecznie zostanie oddany do użytku na przełomie października i listopada.

Priorytetem TGE na najbliższe miesiące będzie także współpraca w zakresie budowy hubu gazowego w Polsce. Uczestnikami tego projektu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Polskie LNG, PGNiG, TGE oraz izba rozliczeniowa IRGiT.

– Chodzi o stworzenie i wypromowanie tzw. operacyjnego hubu, czyli centrum handlu błękitnym paliwem, dzięki któremu w jednym miejscu będzie możliwe zawieranie transakcji handlu gazem, ich rozliczanie oraz rezerwowanie zdolności regazyfikacyjnych, przesyłowych i magazynowych – dodaje Łazor.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie